Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Palo Bálik: O písme knihy Morytáty + Audio ochutnávka

Posledné dokončené dielo nebohého filmára a spisovateľa Petra Krištúfka (1973 – 2018). Krvavé miniatúry o smrti a záhrobí sprevádzajú ilustrácie Pala Čejku. Vysádzané sú písmom Sigismundus Martina Pyšného v grafickej úprave Pala Bálika. Práve k špeciálnemu písmu knihy a jeho pôvodu napísal Palo Bálik doslov:

Peter Krištúfek bol vášnivým zberateľom. Jeho srdcovkou boli staré tlače, spráchnivené torzá kníh, inkunábuly napadnuté plesňou či iné obskúrne, neraz nekompletné knižné bloky. Kupoval ich, vymieňal a získaval niekedy veľmi prapodivnými spôsobmi, aby sa im potom, pri ich reštaurovaní, mohol venovať priam s lekárskou starostlivosťou.

Jedného dňa mi celý nadšený zavolal, že objavil u nejakej starenky v pivnici za regálom s kompótmi zaujímavý typografický exemplár. Ukázalo sa, že je to 36-stranový zošit z obdobia neskorého baroka. Konkrétne išlo o preslov viedenského arcibiskupa Sigismunda z roku 1728, ktorý bol vysádzaný nezvykle veľkým typom prechodovej antikvy z tlačiarne Joannisa Petriho Van Ghelena. Navrhol som dokument u nás na výtvarnej akadémii odborne zreštaurovať a písmo zdigitalizovať, pretože použitá veľkosť písmových kuželiek uchovala písmové formy v nevídanom detaile. Petra to veľmi potešilo, navyše sa ukázalo, že už má rozpísanú zbierku krátkych textov, kde by sa mu tento typ písma veľmi hodil.

Digitalizácie sa v Laboratóriu typografie znamenito zhostil Martin Pyšný, ktorý vytvoril písmu tri štýlové rezy: „zakonzervovaný“ bez autorského vstupu, „zreštaurovaný“ s vyhladenými formami a „interpretačný“ — reflektujúci súčasný pohľad na barokovú estetiku. Pomenoval ho po pravdepodobne krátkozrakom arcibiskupovi a v jeho posledne menovanom reze je na Petrovu počesť vysádzaná aj táto knižka.

— Palo Bálik


Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ukážku z poviedkovej zbierky Morytáty a doslov ku knihe si môžete aj vypočuť v podobe Knižnej audio-ochutnávky.

Ukážku čítali Lena Libjaková a Šimon Ferstl.





Zobraziť diskusiu (0)

Morytáty

Morytáty

Peter Krištúfek

Posledné dokončené dielo nebohého filmára a spisovateľa Petra Krištúfka (1973 – 2018) – Morytáty – je zbierkou trinástich strašidelných poviedok z čias dávnych i nedávnych. Autor, ktorého fascinovali odchýlky, poruchy i smrť, v nich nadväzuje na Atlas zabúdania a hrá sa s atmosférou, poetikou, štýlom i jazykom poklesnutých jarmočných príbehov.

Kúpiť za 6,66 €

Podobný obsah

Retrotópia

Recenzie

Retrotópia

Akú minulosť sme po sebe nechali pre mladé generácie a aká budúcnosť ich čaká, ak sloboda je v súčasnosti základným predpokladom všetkého? Takto by sa azda dal zhrnúť myšlienkový obsah knihy Retrotópia od Zygmunta Baumana do jednej vety. Zároveň je to posledný knižný odkaz mysliteľa, ktorý žil značnú časť života v dvadsiatom aj dvadsiatom prvom storočí. Porovnáva riziká oboch storočí.

Tam, kde číha vlk

Recenzie

Tam, kde číha vlk

Matka sa zrodí spoločne s dieťaťom. Nie pred ním, nie po ňom – narodia sa naraz. Matka plače dojatím a úľavou, dieťa víta život. Časom sa všetko mení – pocity, potreby, vzťahy. Aj najväčšia istota podlieha vývoju, život sa premení na oázu úvah bez odpovedí. Obdobne sa zrodili a menili aj Lilach a Adam, matka a syn, ústredné postavy knihy Tam, kde číha vlk od spisovateľky Ajelet Gundar-Gošen v preklade Michala Vlka.

Ukážka z knihy Simon od Narine Abgarian

Ukážka z knihy Simon od Narine Abgarian

Narine Abgarian, Katarína Strelková

V malom arménskom meste zomrel miestny murár Simon. Patril k váženým a obľúbeným občanom mestečka Berd, známy však bol aj svojimi nespočetnými ľúbostnými aférami. Na poslednej ceste ho odprevádzajú všetky jeho milované. Každej zanechal nejaký dar a spomienku na veľkú lásku. A každá má svoj príbeh. Simon od Narine Abgarian je síce pomenovaný po mužovi, no rozpráva príbehy štyroch pozoruhodných žien. Abgarian s neochvejnou úprimnosťou a jemným humorom zobrazuje premenu svojich ženských postáv na pozadí tráum 20. storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen a sovietskej moci. Silný príbeh o silných ženách napísala autorka magického románu Z neba spadli tri jablká na vrchole svojich tvorivých síl. Simon je hrejivý román: tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na celý život.