Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Pozor, bodkovaný pes!

Veronika Šikulová je známa slovenská spisovateľka, ktorá sa vo svojej tvorbe venuje aj písaniu pre deti. Knižka Pozor, bodkovaný pes! je jej najnovšou detskou knižkou. Hlavnými postavami sú veselý dalmatínec Dunčo a jeho všetkostíhajúca majiteľka, ktorej nikto v knižke nepovie inak ako mama.

Mama, tato, Barča a Venco majú dalmatínca Dunča od šteniatka. „Najskôr bol malý ako rukavica. Taká bodkovaná, chlpatá. Plakal a bál sa. Všetkého a všetkých. Mama si dala na zem matrac, akože je pes, aj aby Dunčo neliezol do postele, a spávala s ním na zemi.“ Tak ako každý ľudský tvor, aj ten zvierací je na začiatku zo sveta vyplašený a nesvoj, najmä, ak je odlúčený od tej najbližšej bytosti. Mama preto spávala s Dunčom na zemi. Aby sa necítil sám, ale mal vedľa seba teplo. Novú mamu, novú rodinu, novú náruč. Láskyplný obraz o tom, že pes potrebuje pochopenie, starostlivosť, ale aj výchovu (minimálne pokus o ňu) nás sprevádza od začiatku knižky až po jej koniec.

Detská knižka nemusí byť len o zázrakoch, kúzlach či hovoriacich tvoroch. Príbehy z obyčajného života pomáhajú deťom viac pochopiť každodenný svet. Pozor, bodkovaný pes! je jednoduchý príbeh, ktorý ilustruje lásku a pestrosť života s Dunčom. Zároveň nám ukazuje, že pes nie je žiadna hračka, ale člen rodiny, ktorý si vyžaduje nielen množstvo starostlivosti, ale aj trpezlivosti. Psov máme totiž radi, aj keď nám rozkopú záhony, rozhryzú pumpu na bazén, zjedia mäso na obed alebo všetko zašpinia od blata. A práve to považujem za najdôležitejšie posolstvo tejto knižky pre detského čitateľa. „Musia ho ľúbiť, inak by ho vyhnali do sveta! Veď spávajú v spacákoch ako na stanovačke, periny roztrhal pes. Jedávajú na stojato pri kredenci, aby ho nemuseli odháňať od stola.“

Najväčšmi Dunča ľúbi mama a Barča. Barča tak detsky, mama tak naozaj. Aj napriek všetkým patáliám, ktoré jej Dunčo v príbehu spôsobuje, a že ich nie je málo, nedá si ho za nič na svete. Mama chápe a akceptuje, mama sa snaží vychovávať, aj keď to vždy nejde, ako mieni. Mama vidí v Dunčovi tretie dieťa, ktoré vyžaduje čas a lásku. A v rovnakej miere aj trpezlivosť.

Príbeh o Dunčovi je knižkou, ktorá zaujme svojou prirodzenosťou, hravosťou a príbehmi z bežného života každej rodiny. Okrem mamy, tata, babiny, Barče a Venca sú jej súčasťou aj veselí rómski susedia. Z ríše zvierat sa tiež zoznamujeme so svetom vrabcov, ježkov a mačiek, ktoré Dunčo svojou živelnou povahou privádza do rôznych situácií. „Dunčo v zime vyjde do záhrady a hĺbi jamu. Vykope zo snehu spiaceho ježka. Po tom ide do záhrady mama a ježka zahrabe. Tak to robia tí dvaja niekoľko dní. A ježko spí, ani oko neotvorí.“

Táto útla knižka je obohatená o jemné ilustrácie Oksany Paliy a svojím obsahom je vhodná pre deti staršie ako osem rokov. Razím teóriu, že pekných kníh nie je v živote dieťaťa nikdy dosť. A táto o mame a Dunčovi rozhodne pekná je.


Veronika Šikulová: Pozor, bodkovaný pes!

Slovart, 2021

Ilustrácie: Oksana Paliy

90 strán


Recenznú knihu poskytlo vydavateľstvo Slovart.

Zobraziť diskusiu (0)

Pozor, bodkovaný pes!

Pozor, bodkovaný pes!

Šikulová Veronika

Dunčo je bodkovaný pes! Doma ho všetci ľúbia, aj keď rozhryzie topánky, zje zubnú pastu, rozbije voňavku, zožerie papierové škatuľky, suché rožky, vajíčkové škrupiny, šunku, vysype v kuchyni smetiak, odvlečie do záhrady pingpongovú raketu, zlomí pravítko, ociká práčku, nanosí si do brlôžka topánky a svetre... Pozóóór, bodkýýý! Ratuj sa, kto môžeš! Príbehy bodkovaného psa úspešnej slovenskej literátky Veroniky Šikulovej dopĺňajú ilustrácie Oksany Paliy.

Kúpiť za 10,76 €

Podobný obsah

Kronika vtáčika na kľúčik

Recenzie

Kronika vtáčika na kľúčik

Haruki Murakami, večný čakateľ na Nobelovu cenu, je na literárnom nebi stálica žiariaca už vyše 40 rokov. Jeho prvým literárnym počinom bola novela Počúvaj pieseň vetra, vydaná v roku 1979. Naposledy vydal zbierku poviedok First person singular, ktorá by tento rok mala vyjsť aj v českom preklade. Trojknihu, ktorá nesie názov Kronika vtáčika na kľúčik, napísal Murakami v rokoch 1994 – 1995 a získal za ňu literárnu cenu novín Yomiuri.

Oceán more

Recenzie

Oceán more

Alessandro Baricco rozumie estetike, hudbe aj poézii, od všetkého má však odstup spisovateľa. Oceán more (Slovart, 2022) sa na naše pulty dostáva v reedícii (pôvodne Kalligram), vďaka slovenskému prekladu Diany Farmošovej, no Oceano mare je úspešný román z roku 1993 a dokonale ilustruje fúziu všetkých kvalít spisovateľa.

Ako vzniká sliepka

Recenzie

Ako vzniká sliepka

Milan Lasica a Július Satinský patria k tomu najlepšiemu, čo sa v našej literárnej a dramatickej tvorbe objavilo. Ťažiskom ich tvorby bolo predovšetkým divadlo, pre ktoré vytvorili niekoľko skutočne výnimočných hier.