Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Rokenrol do knižnice

Pri počúvaní hudby sa - ak má byť precítená - nedá moc čítať. Ale ako je to s čítaním kníh o hudobníkoch pri počúvaní hudby.

V týchto dňoch a sa na pultoch nášho kníhkupectva objavili tri knihy o hudobníkoch. Lou Reed: Waiting for the Man, Bruce. Životopis Bruce Springsteena a All You Need Is Ears.

Čo k tomu napísať, keď som ich nečítal. K Lou Reedovi nenapíšem nič, raz som už o ňom písal a nedopadlo to dobre. Bálik ma za to zdrbal. Každopádne vtedy som Reedom žil viac než teraz, hrával som si jeho pesničky z Transformera na klavíri, ale to čo píšem nie je o knihe. Tá je o živote Lou Reed od chlapca ktorému zachránil život rokenrol, cez ňujorského uchyláka, až po podivného starca cvičiaceho na koncertoch tajči.

Životopis Bruce Springsteena vyzerá zaujímavejšie. Pátral som v ňom po albume Nebraska, ako vznikal, viem mohol by som sa spýtať Bálika, ale možno sa dočítam čosi čo nevie ani on a budem sa môcť na cestách prsiť, že viem viac. Zatiaľ som však veľa o Nebraske nenašiel. Skúsim to keď tento krátky text dopíšem.

No ale posledná kniha z menovaných, vyzerá veľmi zaujímavo. Vyšla v asi najlepšej československej edícii o hudbe Evokace vydavateľstva Volvoc Globator. V úvode autobiografie píše George Martin o začiatkoch nahrávania a prenosu zvuku, ktorý končí vetami:


Následujících dvacet pět let vyli tyto technologie vylepšovány a rozvýjeny, až do roku 1950, kdy do náhrávacího průmyslu vstoupil mladý a nevinný George Martin. Přesně v této době začala čtvrtá etapa, etapa elektronického nahrávaní. Mně jsem štěstí. Bůh mi to načasoval úplně přesně. A to je důvodem proč je tato kniha mimo jiné také příběhem pětadvaceti let historie nahrávaní.

Myslím, že to čo sa píše v tejto knihe, nebude vedieť ani Bálik.


Zobraziť diskusiu (0)

All you need is Ears

All you need is Ears

Martin George, Hornsby Jeremy

Hudební producent George Martin je právem přezdívaný Pátý Beatle. Byl to právě on, kdo liverpoolskou čtveřici doplnil svým klasickým hudebním vzděláním a citem pro aranžmá a harmonii.

Kúpiť za 12,24 €

Bruce. Životopis Bruce Springsteena

Bruce. Životopis Bruce Springsteena

Carlin Peter Ames

Již více než čtyři desetiletí jsou písně Bruce Springsteena odrazem srdce a duše Ameriky. Během své kariéry získal na dvacet cen Grammy, dva Zlaté Globy a jednoho Oscara, k tomu prodal více než 120 milionů alb.

Kúpiť za 18,36 €

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.