Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Rozhovor s malým veľkým mužom

Knižný rozhovor s jezuitom Janom Rybářom dokumentuje, že otvorenosť a realizmus sú možné v každej dejinnej dobe i každom ľudskom veku.

Vysvätený vo väzenskej cele

Už existuje jeden slávny Deník venkovského faráře, jeho autorom je francúzsky prozaik Georges Bernanos. Tento Deník má skromnejšie ambície. Je inšpiratívnejší pre českého a slovenského čitateľa, pretože sa v ňom zrkadlia naše dejinné skúsenosti.

V prvom vydaní vyšiel už v roku 2016. Respondent je po smrti, a tak sa nové vydanie medzitým zmenilo na spomienku a dôstojný knižný pamätník. Historik Tomáš Petráček píše o malom veľkom mužovi, ktorý bol jednou z najkomplexnejších a najinšpiratívnejších osobností českej katolíckej cirkvi prelomu storočí.

Rybářov životný príbeh naozaj stále osciloval medzi vnútornou veľkosťou a vonkajšou nenápadnosťou. Sám o sebe hovoril, že nie je žiadny intelektuál. Nejde o alibi pre duševnú lenivosť, ale o spôsob existencie, v ktorej si český jezuita užíval slobodu hovoriť bez falošných ohľadov a nezamotávať sa do sterilných špekulácií.

Rodák z Moravy nastúpil do kláštorného gymnázia vo Velehrade tesne po skončení vojny. K jezuitom vstúpil po komunistickom puči. Vzletné očakávania mladého rehoľníka sa rýchlo zrazili s realitou. Po zatvorení kláštorov komunistami bol internovaný, rehoľné sľuby zložil tajne a narukoval do PTP. Po návrate do civilu pracoval v stavebnom podniku. Bol zatknutý v roku 1960. Paradoxne, práve vo väzení stretol najväčšie postavy cirkvi – oficiálnej, ale aj podzemnej mlčiacej reprezentovanej biskupom Davídkom. S veľkou úctou hovorí o slovenskom jezuitovi Jánovi Dieškovi (rodákovi z Oravského Podzámku), ktorého považoval za skvostného intelektuála a originálneho teológa. To znie priam ako výzva pre slovenských bádateľov.

K bodu Omega slobodne a bez obáv

Vo väzenskej cele bol biskupom Otčenáškom v roku 1962 vysvätený na kňaza.

„Bachař kontroloval celu každou chvíli. Jakmile zavřel okénko, já poklekl a biskup mi položil ruce na hlavu. Takových sedm minut trvalo v těchto divných podmínkách to, co se v katedrále slaví hodiny.“

V roku 1968 mal Rybář možnosť doplniť si teologické štúdiá v Insbrucku. Po návrate sa stotožnil s jezuitským plánom pre časy normalizácie, a tak sa stal trutnovským farárom. Po Nežnej revolúcii niekoľko rokov viedol farnosť v Rychnove nad Kněžnou.

Pastoračné pôsobenie pod dohľadom Štátnej bezpečnosti bolo zdanlivo únavným trápením, ale Rybář aj z týchto rokov vyťažil obdivuhodné zásoby múdrosti, ľudskej zrelosti aj duchovnej slobody. Ukazuje schopnosť rozlišovať veci podstatné od inštitucionálnych záujmov a iných podružností. Vždy má ísť o ľudí. Je dobré zachraňovať aj miesta, kde sa ľudia môžu povzniesť, ale „nemusíme přece všechno vlastnit“.

Závislosť od ambícií, nech sú akokoľvek veľké a ušľachtilé, duchovnej práci škodí. Zväzuje ju a ochromuje jej podstatu. Rybář si vie predstaviť aj pražského arcibiskupa v podnájme alebo starobylé kláštory ponúknuté na nové účely. Duchovná autorita a noblesa vychádzajú z iných zdrojov. Ak sú ozajstné, sú pozorovateľné aj v base.

Český jezuita je už vo svete večnej pravdy. Čitatelia knižného rozhovoru zostávajú ešte na pozemských cestách a rázcestiach. Najväčším rizikom je domýšľavosť, cynizmus, pýcha, moc a nedostatok reflexie. „Historie člověka směřujícího k bodu Omega je kratičká.“ Ale pre každého jedného neopakovateľná a výnimočná.

Josef Beránek/Jan Rybář: Deník venkovského faráře

Vyšehrad, 2025

Zobraziť diskusiu (0)

Deník venkovského faráře

Deník venkovského faráře

Rybář Jan, Beránek Josef

Nejsem žádný intelektuál, říká o sobě P. Jan Rybář. Snad právě proto vypráví o světlých i stinných stránkách života přímo a bez zbytečných ohledů.

Kúpiť za 13,49 €

Podobný obsah

Malé konce sveta sú už tu

Recenzie

Malé konce sveta sú už tu

Bolo by pohodlné a bezpečné, označiť román Paula Lyncha ocenený Bookerovou cenou za dystópiu. Všetko z jeho príbehu sa už niekde odohráva. Otázkou zostáva, či sa to raz stane súčasťou aj našej životnej skúsenosti.

Hrdinovia podnetnej odlišnosti

Recenzie

Hrdinovia podnetnej odlišnosti

„Farár“ zvykne byť pejoratívnym označením pre duchovného, kňaza. V kolekcii rozhovorov Aleša Palána sa toto označenie zmenilo na kompliment adresovaný jeho respondentom. Byť farárom či farárkou znamená žiť so svojím spoločenstvom a angažovať sa vo vľúdnej a podnetnej realizácii svojej misie.

Letnice znamenajú oheň aj pokojný vánok

Recenzie

Letnice znamenajú oheň aj pokojný vánok

Prozaický debut Miroslava Hlauča, uchádzajúci sa o cenu Magnesia Litera hneď v dvoch kategóriách, je magickou alegóriou, manifestom zmeny, metaforou dejín aj pôvabne vyrozprávaným príbehom. Letnice prinášajú oheň aj pokojný závan ducha, sú zavŕšením i začiatkom. Niet presnejšej charakteristiky tejto prózy ako tej, ktorá sa ocitla v podtitule. Rozpomínanie na koniec sveta.