Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

Sedem príbehov, šesť miest, päť krajín

Svet umenia pôsobí značne rozporuplnými dojmami. Na jednej strane zmätok a džungľa štýlov, smerov, škôl a prístupov, ohromná rôznorodosť techník tvorby a médií, na druhej strane ekonomické zákonitosti trhu a obchodovania. Etnografička a sociologička kultúry Sarah Thorntonová sa rozhodla priblížiť tento organizovaný chaos v knihe Sedm dní ve světě umění a ide o naozaj pozoruhodné čítanie.

Cieľom knihy je okrem iného aj popísať dôvody obľúbenosti umenia v posledných rokoch, pretože ich vysvetlenie pomáha porozumieť bujnejúcemu obchodovaniu s umením. Sarah Thorntonová využíva na objasnenie socioekonomické ukazovatele, vývoj vzdelanosti a tiež výrazné smerovanie k vizuálnej kultúre oproti textom. Svoju knihu napísala ako záznam jedného dňa v konkrétnom priestore, v snahe získať pohľad na umenie z vnútra, ako členka komunity; využila pritom zúčastnené pozorovanie. Zasvätene, ale príležitostne aj ironicky, nás sprevádza po prestížnom časopise (Artforum), navštívime ateliéry, výstavy a aukcie a na chvíľu prenikneme do sveta značne odlišného od každodenného života. Čaká nás kozmopolitná cesta naprieč niekoľkými kontinentmi. Hoci si viaceré mestá sveta udržiavajú prestíž a môžeme ich nazvať dominantnými centrami, svet umenia sa dá predstaviť ako sieť s uzlami, ku ktorým viac alebo menej smerujú jednotlivé vlákna.


„Svět současného umění je volnou sítí překrývajících se subkultur, které drží pohromadě víra v umění.“


Podľa autorky existuje šesť rolí ľudí vo svete umenia: umelec, dealer, kurátor, kritik, zberateľ alebo špecialista aukčnej siene. Svet umenia je však podstatne rozsiahlejší priestor ako len trh s umením, na to hneď v úvode upozorňuje samotná autorka. Umenie je samostatný symbolický svet disponujúci nielen ekonomickým potenciálom, ale tiež diskusiami o kultúrnej hodnote umenia a je to aj sociálny priestor s nerovnosťami rôzneho druhu (kapitoly Cena a Časopis). Umelci (a nezabúdajme, že aj viacerí kritici umenia) sa snažia v labyrinte sveta zapísať do histórie, preto téma umenia nevyhnutne súvisí aj s historickou pamäťou (kapitola Bienále). Trh s umením je tiež „trh s vierou“. Kupujúci aj predávajúci musia byť presvedčení o hodnote diela, o význame umelca a tiež o solventnosti ostatných účastníkoch trhu.


"Pesimistické předpovědi týkající sa globální homogenizace prostě neplatí. Existuje hodně sdílených informací, ale způsob, jakým s nimi lidé nakládají, se radikálně liší."


Viaceré kapitoly využívajú rozporuplnosť procesov umenia a tvoria protiklady: Aukcia (bohatstvo a sláva aukčného domu Christie’s) oproti skromnosti a disciplíne Seminára, Ateliér (tvorba diel) a Veletrh (ich spotreba) zase obracajú zrak smerom k opačným pólom trhu. Jeden deň Thorntonová strávila v dielňach Takašiho Murakamiho (rozľahlejších ako bola Factory Andyho Warhola). Množstvo umelcov má výrazný odstup od trhových mechanizmov súvisiacich s ich dielami, ale práve Murakami využíva dopyt po svojich diela tak, že zamestnáva desiatky ľudí a dokonca podporuje svojich asistentov v ich vlastnej tvorbe. Samozrejme ak na to vyjde čas, pretože pracovať pre prestížneho autora znamená obetovať tomu značnú časť dní.


Mozaika príbehov tvoriaca knihu Sedm dní ve světě umění predkladá zvláštny svet, do ktorého nie je jednoduché získať prístup. Spolu s ostatnými dielami vydaných v edícii Knihy o umění ukazuje Kniha zlín komplexný a komplikovaný vesmír umenia a ľudí okolo neho, vždy však ide o prekvapujúce čítanie s presahmi do rôznych vrstiev spoločenského života.



Sarah Thorntonová: Sedm dní ve světě umění
Preklad: Eva Lee
Kniha Zlín 2016
245 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Sedm dní ve světě umění

Sedm dní ve světě umění

Sarah Thorntonová

Nekonvenčné reportážne príbehy z rôznych umeleckých subkultúr vás prevedú svetom súčasného umenia. Na této knize Thorntonová pracovala pět let a její závěry vycházejí z dvou set padesáti rozhovorů s významnými světovými umělci, galeristy, kritiky, sběrateli, kurátory nebo účastníky aukcí. Pro svá pozorování Thorntonová zvolila formát „jeden den v životě“. Jednotlivé příběhy se odehrávají během sedmi dnů v šesti nejvýznamnějších městech umělecké scény – New Yorku, Los Angeles, Londýně, Basileji, Benátkách a Tokiu. Vystupuje v nich pestrá škála postav, které hájí protichůdné definice umění. Pro některé je umění luxusním zbožím nebo zábavou, pro jiné intelektuální prací či jakýmsi alternativním náboženstvím. Thorntonová sleduje strhující dramata při večerní dražbě v aukční síni Christie's, průběh proslulého semináře na CalArts, elitní prodejní přehlídku umění v Basileji, zákulisí soutěžení o Turnerovu cenu pořádanou galerií Tate, zvláštnosti časopisu Artforum a kritiků pro něj píšících, eskapády v ateliéru Takašiho Murakamiho a Benátské bienále jako kurátorskou říši divů. V jednotlivých kapitolách Thorntonová zachycuje proměnlivost dynamických sil uměleckého světa, zkoumá otázky tvořivosti, vkusu i získávání statutu a zamýšlí se nad významem života ve světě, v němž není nic důležitějšího než umění samo.Kniha byla v roce 2008 deníky The New York Times a The Sunday Times označena za nejlepší knihu roku.

Kúpiť za 16,38 €

Podobný obsah

Jak to chodí ve světě umění?

Jak to chodí ve světě umění?

V knize Sarah Thorntonové Sedm dní ve světě umění vystupuje pestrá škála postav, které hájí protichůdné definice umění — pro některé je luxusním zbožím nebo zábavou, pro jiné intelektuální prací či jakýmsi alternativním.

Potřetí do pralesa subkulturních kmenů

Subkultury

Potřetí do pralesa subkulturních kmenů

Bylo by škoda nevyužít úspěšně nalezený model subkulturního alba z různých českých a československých časů. Po Kmenech a Kmenech 0 jsou tady Kmeny 90. Tedy začátky 90. let minulého století, časy, na které dnes vzpomínáme téměř jako na Ratibořické údolí. Punk, rap, skate, squateři, traveler free techno,skinheads....Kniha vychází v době, kdy je z bývalého pražského, v devadesátkách vyhlášeného hudebního klubu Bunkr služebna městské policie. Takže asi tak nějak.

Bytosti na pomezí

Recenzie

Bytosti na pomezí

Inakosť sa vyskytovala od začiatku dejín a ľudia sa s ňou potrebovali vyrovnať. Prirodzený výsledok, „kultúrny konštrukt“ týchto vedomých alebo nevedomých snáh sú aj rozmanité fantastické bytosti naprieč svetovými kultúrami. Jan Lukavec, spisovateľ publicista a dlhoročný redaktor renomovaného portálu iliteratura.cz predkladá vlastnú verziu beštiára, zameranú hlavne na populárnu kultúru.