Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Shalev alejkum!

Meir Shalev patrí spolu s Amosom Oz, Davidom Grossmanom a Etgarom Keretom k najznámejším súčasným izraelským autorom. Popularita doma i vo svete ho teda určite neobchádza, keď jeho romány už stihli preložiť do viac než dvoch desiatok jazykov a pozbieral za ne vcelku slušný počet rôznych prestížnych ocenení. Vďaka frajerom z MM-ka si ho môžeme pomerne dlho užívať i v slovenčine, nakoľko mu vydali už päť kníh. Tá posledná, dlho očakávaná novinka má názov Dve medvedice a jej prekladu sa bravúrne ujala Silvia Singer.

A nebudem zbytočne chodiť okolo horúcej kaše. (Stačia letné horúčavy). Opäť je to brilantný Shalev, presne taký, akého mám odjakživa rád. Znovu sa s veľkým zaujatím venuje svojím obľúbeným témam, na ktoré nazerá z nových neopozeraných perspektív.

Príbeh zachytáva pohnuté osudy niekoľkých generácií rodiny Taboriových. Taboriovci boli spolu s niekoľkými ďalšími starými osadníkmi zakladateľmi prvých židovských mošáv vznikajúcich v izraelskej zemi začiatkom minulého storočia. V tridsiatom roku sa v mošave stala silná tragédia, kedy traja sedliaci spáchali samovraždu. Aj britskí oficieri tak povedali, aj do policajnej správy napísali. Každý z miestnych však vedel, že jeden z nich bol zavraždený.

Strihom sa prenesieme do súčasnosti. Ruta Tabori je stredoškolská učiteľka Biblie. S odstupom sedemdesiatich rokov sa vracia k dávnemu nešťastiu a postupne rozpletá dôvody, kvôli ktorým k nemu muselo prísť. A nie sú to dôvody žiadne iné, než len navýsosť ľudské. Shalev rozohráva skvelé mnohovrstevné predstavenie tiahnuce sa takmer celým dvadsiatym storočím. V hlavných úlohách vystupujú malí ľudia, ktorých každodenné životné drámy vytvárajú veľké dejiny.

Shalev rozpráva o strastiplných osudoch odohrávajúcich sa v nehostinnej krajine, o absurdnosti bytia, o láske, ktorá robí život znesiteľným, ale v chode ho udržiava nenávisť tak spaľujúca, že prekoná celé veky a vždy si nájde spoľahlivého adresáta zmietaného večným bojom dobra so zlom. Je tu tradične „po shalevovsky“ rozvrhnutých viacero drobnejších príbehov na rôznych vzťahových úrovniach ukotvených v rozličných, navzájom sa prelínajúcich časových rovinách.

Z tejto základnej matérie autor skladá podmanivú mozaiku prepestrých, zväčša neveselých životných ciest, kde to len tak pení emocionalitou všetkého druhu. Text je viazaný na konkrétne historické reálie, ale v morálnom posolstve je univerzálny a nadčasový, plný drobnej symboliky inšpirovanej starozákonnými podobenstvami. Je v tom sladkobôľny sentiment, tak typický pre Shalevov realizmus, predchnutý voňavou orientálnou atmosférou, ktorý však v závere rýchlo mizne a nahrádza ho netypická, až šokujúca miera tvrdých násilných scén. (Toto som naozaj nečakal, autor mi vcelku vyrazil dych).

Dve medvedice sú v konečnom zúčtovaní skvele vygradovaným, brilantne vypointovaným, bizarným, napriek tomu však príťažlivým ponorom do malých životov, o ktoré sa opiera veľká história. Napriek všetkej bolesti je to vskutku chytľavé čítanie.Meir Shalev: Dve medvedice

Vydal: Slovart 2017 (edícia MM)

Preklad: Silvia Singer

319 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Dve medvedice

Dve medvedice

Meir Shalev

Meir Shalev je súčasný izraelský spisovateľ. Jeho diela boli preložené do vyše 20 jazykov.

Kúpiť za 13,46 €

Podobný obsah

Zastavanie pri Múre

Recenzie

Zastavanie pri Múre

​Od roku 1939 sa filozofické poviedky Jeana-Paula Sartra vydávajú súborne v jednej knihe a nezriedka sa stáva, že sa študenti na školách učia obsahové fragmenty iba z úvodnej poviedky o krátkych momentoch života Pabla Ibietu. Je to totiž taký malý návod na vnímanie existencialistickej filozofie. V tejto skratke však dochádza k nemalému ochudobňovaniu.

Ladislav Klíma a Utrpení knížete Sternenhocha

Recenzie

Ladislav Klíma a Utrpení knížete Sternenhocha

Autoritatívny výraz, pokrčené čelo, ostré, starostlivo upravené fúzy. Alebo — výraz imperátora, ako sa o jeho fotografii vyjadril český historik umenia Jindřich Chalupecký v literárnom profile z diela Expresionisté (Torst, 2013). Opis zovňajška patrí jednej z najkomplikovanejších osobností českej literatúry — Ladislavovi Klímovi. Jeho najkompaktnejšie dielo — Utrpení knížete Sternenhocha, s ilustráciami a obálkou od surrealistického maliara Bedřicha Glassera, vychádza opäť, teraz vo vydavateľstve Maťa.

K otevřenému nebi

Recenzie

K otevřenému nebi

Životné príbehy priekopníkov ľudského snaženia sú vždy atraktívne. Pre priaznivcov literatúry o to viac, ak sú spojené s osudmi spisovateľov, a je to tak aj v románe K otevřenému nebi. Rovnomenná audiokniha prináša veľkolepý epos života autora Malého princa, Citadely alebo Zeme ľudí. Antoine de Saint-Exupéry patrí medzi najznámejších spisovateľov 20. storočia, no vo svojom povolaní letca bol jedným z viacerých, ktorých mená neostali zabudnuté. Aj o nich je tento príbeh.