Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Staroba ako priestor na dialóg

Starnutie je v súčasnej dobe vnímané najmä ako hrozba, ktorá vyvolá pocit úzkosti zakaždým, keď si vo vlasoch nájdeme ďalší sivý vlas. Akoby bola do strachu zo šedín pretavená pomerne chmúrna predstava o bezfarebnom svete. Možno aj preto sa obdobie staroby zvykne označovať termínom jeseň života. A slovo „jeseň“ sa nachádza aj v rovnomennom názve diela spisovateľky Ali Smith.

„Vždy je a vždy aj bude ďalší príbeh. O tom príbeh je.“

Jeseň je umeleckým rozprávaním o koncoch a začiatkoch. A tiež o nezvyčajnom priateľstve. Na jednej strane stojí dospievajúca Elisabeth a jej hlava chrliaca množstvo otázok, na ktoré jej mama odsekne vždy „neviem“, a na druhej strane zasa Daniel, starnúci sused – čudák, ktorý jej v spoločných rozhovoroch vždy ponúkne kúsok zo svojej múdrosti. Najprv sa jej vždy opýta na to, čo číta, a keď mu Elisabeth odpovie, začnú sa rozprávať (banálnosti si nechávajú na neskôr alebo sa o nich nerozprávajú vôbec). Jednoducho sa spoločne podelia o vlastné vnímanie sveta, chvíľu polemizujú a udržiavajú pomyselnú „loptičku“ stále vo vzduchu. Elisabeth toto priateľstvo udržiava pri jedinom „zdroji“ života, nevyčerpateľnej studni odpovedí, úvah a myšlienok – Danielovi.

Ten je v knihe skôr „prítomný“ cez Elisabethine spomienky. Napokon má už 101 rokov a dielo ho zachytáva v domove dôchodcov, kde väčšinu času prespí. Akoby boli spomienky naňho jediná barlička, o ktorú sa môže Elisabeth ešte oprieť. Ako sa končí Danielov život, tak ubiehajú minúty aj jednej z kapitol v dejinách Veľkej Británie. Odchod z Európskej únie, označovaný ako brexit, sa totiž blíži – šíri sa nenávisť, rastie agresivita a v ľuďoch lomcuje strach a neistota.

Jeseň od Ali Smith je preto považovaná aj za prvý „pobrexitový“ román. Táto dejová línia sa vyskytuje v príbehu až po istom čase a podčiarkuje ju istá naliehavosť, vyjadrená aj opakovaním rovnakých slov na začiatku po sebe idúcich viet: „V celej krajine sa ľudia cítili opustení a šokovaní. V celej krajine sa ľudia cítili čestní. V celej krajine sa ľudia cítili nanič. V celej krajine ľudia cítili bremeno dejín na svojich pleciach.“

No práve nezvyčajné priateľstvo medzi Elisabeth a Danielom je to, čo dielo stmeľuje a dáva rozprávaniu ľudský aspekt. Jeden z citátov z knihy hovorí o tom, že na priateľov niekedy čakáme celý život. O tejto myšlienke by sa možno dalo polemizovať, no napriek tomu v kontexte diela vyznieva veta ako šitá na mieru hlavným hrdinom. Elisabeth a Daniel sú dôkazom toho, že aj neobyčajné priateľstvo má tendenciu vydržať niekedy až do konca – vie prekonať osobnú krízu, odlúčenie a nepriaznivú spoločenskú atmosféru.

Okrem tohto aspektu sa v knihe často spomína starnutie ako prejav ubúdania fyzických síl, krehkosti a čoraz väčšej zraniteľnosti. Písať o starobe z tohto pohľadu nie je jednoduché, no práve Smith poukazuje na jej prínos pre zdanlivo neuspokojiteľné potreby mladého človeka. Jej štýl, obohatený o myšlienky filozofického charakteru a úvahy, pripomína esej a je určitým pohladením a povzbudením pre čitateľa. Ten akosi vytuší za riadkami plnými starostí a problémov nádej – aj keď stromy na konci jesene zhadzujú všetky listy, predsa sú dôkazom farebnosti života.

Ali Smith sa v románe Jeseň podarila skvostná štúdia o ľudskosti, pričom Elisabethin príbeh vyrozprávala krásnym umeleckým jazykom. Potreba dialógu sa aj v súčasnosti javí ako liek na srdce a tvrdohlavý rozum. A čo sa stane liekom na starnutie? Keď nielen v literatúre prenecháme slovo starým ľuďom. Napriek svojmu veku sú ohnivkami spojenia medzi generáciami a s mladými ich spája najmä túžba po lepšom a krajšom svete. Na začiatok preto stačí, ak im začneme načúvať. Môžu sa nám stať veľkou inšpiráciou, lebo rozhodne majú čo povedať.


Ali Smith: Jeseň

Preklad: Kristína Svrčková, Pavol Lukáč

Artforum, 2019, edícia -kladZobraziť diskusiu (0)

Jeseň

Jeseň

Smith Ali

Finalistka prestížnej Man Bookerovej ceny sa prvýkrát predstaví v slovenčine. Jeseň je prvý zo štyroch románov s názvami podľa ročných období.

Kúpiť za 10,20 €

Podobný obsah

Muž

Recenzie

Muž

Muž – jedno slovo, tri písmená a mnoho významov. Pod týmto na prvý pohľad jednoduchým názvom sa skrýva debut autora či autorky so pseudonymom Ester Weissová-Fekete. V stručnosti ide o prózu o vzťahoch, v ktorých sa balansuje medzi bielym a čiernym, čiže dobrým a zlým, podobne ako nám to evokuje samotné meno autora alebo autorky, ktoré si zvolil(a) (weiss – z nemčiny, biely; fekete – z maďarčiny, čierny).

Ako pandémia ovplyvnila knižný svet?

Správy

Ako pandémia ovplyvnila knižný svet?

Zrejme ste už zachytili informáciu, že tlačiarne bojujú s nedostatkom papiera, čo je v predvianočnom období, keď sa vydáva najviac titulov, vskutku problematické. Pandémia však ovplyvnila vydávanie, ako aj predaj kníh vo viacerých smeroch, preto sme sa rozhodli priblížiť vám, s čím musia v tomto neľahkom období zápasiť ľudia z brandže, či sa niečo zmenilo na knižnom trhu a či, prípadne ako sa situácia dotkla ich práce. Na našej ankete sa zúčastnili zástupcovia vydavateľstiev, prekladatelia na voľnej nohe či kníhkupci, a práve vďaka ich skúsenostiam si môžete vytvoriť vlastný názor, prípadne sa zamyslieť nad úskaliami ich práce.

Domov

Recenzie

Domov

Subtílna a civilná próza Domov od Judith Hermannovej sa nám dostáva do rúk vo vynikajúcom preklade Michala Hvoreckého. Vydavateľstvo Artforum sa vo svojej edícii -klad zameriava na súčasnú literatúru a spája ju so slovenským výtvarným umením na obálkach. Pre knihu Judith Hermannovej vytvorila obálku Mária Rojko s použitím grafiky od Ľubomíra Kellenbergera z roku 1963.