Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Teória smútku Milevy Einsteinovej

Edícia Pevný bod vydavateľstva Zelený kocúr (patrí pod knižný dom Ikar) je zameraná na kvalitnú európsku prózu menej známych autorov. Vďaka tejto edícii a redaktorom dostáva slovenský čitateľ krásne čitateľské lahôdky, viaceré z nich patria do, bohužiaľ, neprávom zaznávaného domu balkánskej literatúry. Jedným z dôkazov je i útlejší titul Teória smútku Milevy Einsteinovej od Slavenky Drakulić. Po jej prečítaní som toho názoru, že by sa mala stať povinnou literatúrou na všetkých predmanželských náukách... Až takú silnú výpovednú hodnotu podľa mňa má.

Slavenke Drakulić sa podarilo vytvoriť subtílny, ale grandiózny román o tom, čo je za oponou úspechu veľkých mužov. Aj keď po prečítaní tohto románu už Alberta Einsteina za veľkého nikdy viac považovať nebudem. Mileva Einsteinová bola veľmi nadaná fyzička a matematička. Bohužiaľ sa ale zaľúbila do ešte nadanejšieho teoretického fyzika Alberta Einsteina. A dopadlo to ako vždy, slovami klasika. Krásne a subtílne vykreslený príbeh všetkých žien, ktorých archetypom môže byť pokojne i naša Mileva, ktoré mali alebo, lepšie povedané, by mali mnoho predpokladov vybudovať zaujímavú kariéru, alebo aspoň robiť v živote to, čo ich baví a v čom sú výborné. Ale materstvo, spoločenské konvencie, tlak spoločnosti a fakt, že na všetko zostanú samy (buď preto, že ich manžel opustí, alebo je fyzicky či psychicky neprítomný), spôsobí, že sú postavené pred voľbu, ktorá koniec-koncov ani nie je voľbou. Buď výchova detí a starosť o domácnosť, alebo opustiť deti a venovať sa svojim snom. Takže vlastne žiadna voľba.

Mileva mala psychické problémy (depresiu), ktorej diagnostika a liečba vtedy boli len v plienkach. A žila na začiatku 20. storočia. Celý tento mnohovrstevný román je pretkaný veľkým smútkom, ale najsmutnejší na celej knihe je fakt, že aj po 100 rokoch je príbeh Milevy Einsteinovej pre mnohé ženy, matky a manželky nadmieru aktuálny.

Mimoriadne cenené sú state písané kurzívou, čo je doslovný prepis listov Alberta Einsteina jeho manželke. Človeku pri nich občas zostane rozum stáť. Nakoniec ma premkla silná ľútosť. Mileva zostala sama, ako zostávajú samy mnohé ženy a manželky, obetujúc svoje sny a ambície pre dobro svojich detí. Štát, spoločnosť a častokrát aj ženy samotné sú im viac príťažou ako pomocou. Ak poznáte vo svojom okolí matky samoživiteľky, podporujte ich. Sú to dnešné Milevy so svojimi snami, ktoré boli udupané, aby po tejto udupanej ceste mali šancu prejsť sny ich detí.


Slavenka Drakulić: Teória smútku Milevy Einsteinovej

Preklad: Michaela Materáková

Zelený kocúr, 2022

Zobraziť diskusiu (0)

Teória smútku Milevy Einsteinovej

Teória smútku Milevy Einsteinovej

Drakulić Slavenka

Silný príbeh výnimočnej a nadanej Milevy Marićovej, prvej manželky Alberta Einsteina, ženy s ťažkým životným osudom, ktorá si so sebou nosí svoj náklad smútkov. Ako jedna z prvých žien študovala teoretickú fyziku na univerzite v Zürichu, no napriek talentu a úsiliu sa jej nepodarilo naplniť svoje ambície a stať sa vedkyňou.

Kúpiť za 11,25 €

Podobný obsah

Búrlivé výšiny

Recenzie

Búrlivé výšiny

Je to už nejaký rok, čo som si práve cez letné horúčavy zvykol siahať po klasike. Klasické texty obsahujú ohromné spektrum nálad, pričom často prevládajú tie vyslovene mrazivé, čo je v danom období viac než vítané. A vlastne aj bez toho môžeme byť. Jednoducho povedané, čitateľ poctivo vychovaný na „starom dobrom“, sa k osvedčenému tak či tak rád vracia so železnou pravidelnosťou, prípadne si (áno, aj také sa našťastie stáva) rád vyplní chýbajúce položky v zbierke. I z tohto dôvodu tentoraz padol výber na notoricky známe Búrlivé výšiny od Emily Brontë, ktoré v preklade od Magdy Žáryovej už viackrát vyšli (napríklad) v Slovarte.

Nekompromisný príbeh z Nigérie

Recenzie

Nekompromisný príbeh z Nigérie

Román je Nigériou v kocke. Alebo ešte lepšie – v kruhu, v ktorom sú cyklicky prítomné príbehy chudoby a bohatstva, násilia a bezmocnosti, moci a jej zneužívania.

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Recenzie

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Dmitry Glukhovsky, autor svetoznámej dystopickej trilógie Metro, patrí spolu so Sorokinom, Zygarom a Ulickou medzi najvýznamnejších ruských spisovateľov disidentov. Glukhovsky ovláda šesť svetových jazykov, z Ruska definitívne odišiel tesne pred ruskou inváziou a doteraz sa tam nevrátil, okrem iného aj preto, že je naňho vydaný ruský zatykač za hanobenie ruskej armády. Ak by sa vrátil, jeho kroky by putovali ihneď do ruského väzenia. Vo vydavateľstve Universum pred krátkym časom vyšla kniha My – Deník pádu, ktorá je antológiou autorových chronologicky usporiadaných článkov pre svetové médiá, ktoré napísal v rokoch 2012 – 2023. Prečo čítať ďalšieho ruského disidenta a jeho pohľad na to, čo sa to vlastne stalo? Nestačí nám Zygar, Kosťučenko a množstvo ďalších? Áno aj nie.