Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Tragikomická írska odysea

John Boyne je v slovenskom literárnom priestore známe meno; preslávili ho romány ako Chlapec v pásikavom pyžame, Noe na úteku či Chlapec na vrchole hory. Slovart v roku 2019 priniesol jeho ďalší román Neviditeľné besy srdca s prekladom Otta Havrilu.

Boyne v texte s priznanými autobiografickými prvkami rozpráva životný príbeh Cyrila Averyho, homosexuála vyrastajúceho v prostredí silne katolíckeho, slovami autora „bigotného“ Írska druhej polovice 20. storočia.

V jednotlivých kapitolách autor so sedemročnými odstupmi opisuje epizódy zo života chlapca, ktorý si postupne uvedomuje svoju sexualitu, snaží sa vysporiadať s tlakom tzv. „tradičnej“ spoločnosti – a chybuje. Často. Boyne ho necháva prejsť rôznymi fázami sebaprijatia, od života v utajení cez popretie vlastnej prirodzenosti, podľahnutie nárokom na „normálneho írskeho muža“ až po útek od všetkého.

Román nie je otvorene moralizujúci. Vykresľuje Cyrila ako obyčajného človeka s dobrými i zlými stránkami, a to často až do tej miery, že hlavný hrdina začne strácať sympatie čitateľa. Práve tieto kritické okamihy však vyvolávajú otázky o spoločnosti, akou bolo Írsko v danom čase, ako aj o možnostiach jednotlivca, ktorý nespĺňa očakávania väčšiny. Ako Cyrilov život postupuje a on balansuje na hrane medzi prijatím konvencií a odvahou prežiť osobné šťastie, Boyne sa pýta – ktorej z týchto možností sa človek môže vzdať? Dokedy môže spoločnosť napínať krehké vlákno ľudskej vôle a trpezlivosti?

Najlepším zrkadlom odrážajúcim írsku spoločnosť sú samotní ľudia. Cyril stretáva rôzne typy osobností, z ktorých autor vytvoril reprezentatívnu vzorku celého názorového spektra. Niektoré z nich zanechajú v živote hlavného hrdinu výraznú stopu, iné sú len komickými postavičkami. V krátkych dialógoch, ktoré s nimi introvertný Cyril najčastejšie vedie, sa však veľmi rýchlo vyfarbí pretvárka a pokrytectvo rôznych spoločenských vrstiev. Pritom pôsobia tak absurdne, až sú komické. Najmä v prvej polovici románu predstavujú malé ironické klenoty, v druhej časti a závere však nadobúdajú až príliš absurdný charakter a pôsobia rušivo. Odhliadnuc od niekoľkých pomalších pasáží sú však tieto momenty jedinou výhradou k textu.

Neviditeľné besy srdca, ktoré sa Cyrilovi odrážajú v tvári, nemusia byť len kritikou „starého“ Írska, nenávisti, posadnutosti normami. Príbeh o tom, čo sa stane, keď je človek nútený prekročiť vlastné hranice a potlačiť sám seba, nabáda k úvahám o univerzálnej ľudskosti a tolerancii.



John Boyne

Neviditeľné besy srdca

Slovart, 2019

Preklad: Otto Havrila

Zobraziť diskusiu (0)

Neviditeľné besy srdca

Neviditeľné besy srdca

John Boyne

Írsky spisovateľ John Boyne je slovenskému čitateľovi známy najmä vďaka knihe Chlapec v pásikavom pyžame, podľa ktorej bol nakrútený aj úspešný film. V slovenčine vyšli aj jeho ďalšie romány pre deti Chlapec na vrchole hory, Noe na úteku či Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta.

Kúpiť za 16,95 €

Podobný obsah

Příšerná hostina

Recenzie

Příšerná hostina

Čo všetko môžeme považovať za text hodný nášho drahocenného strachu? Kniha Příšerná hostina (Slovart, 2023) je milým a trefným testom našich limitov. Myslel som si, že limity strachu sú v súčasnosti všestranne prekonané. Potom som sa zamyslel, čoho sa najviac bojím. Ticha v kine pred nejakými revúcimi reproduktormi. Asi by ma mnohí autori z tejto antológie vysmiali. Ha! Ale niektorých by som zase vysmial ja.

Keď pradedo lyžoval do Fínska

Recenzie

Keď pradedo lyžoval do Fínska

Stručná exkurzia (nielen) do európskych dejín prvej polovice dvadsiateho storočia, subjektívne precedená cez filter akejsi rodinnej kroniky. Hádam aj takýmto tvrdením by sa dala vystihnúť pointa krátkeho románového debutu s názvom Keď pradedo lyžoval do Fínska. Jeho autorom je Daniel Katz, populárny fínsky humorista. Preto je správne, že slovenský preklad od Zuzany Drábekovej už dávnejšie stihol tento skvelý titul ukotviť v elitnej spoločnosti usídlenej v známej edícii MM Vydavateľstva Slovart.

Ako som vďaka Koralíne znovuobjavil strach z osamotenia v neznámom prostredí

Recenzie

Ako som vďaka Koralíne znovuobjavil strach z osamotenia v neznámom prostredí

Koralína od Neila Gaimana otvára dvere do zvláštneho a znepokojivého sveta, kde sa lákavá alternatíva každodenného života postupne mení na desivú pascu. Nie je to zrejmé okamžite. Príbeh o dievčati, ktoré čelí temnej verzii svojho vlastného domova, ukazuje, že nie všetko, čo vyzerá ako lepší svet, je skutočne bezpečné – a že niekedy sa musíme konfrontovať s vlastným strachom, aby sme si vážili to, čo máme.