Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Ústava – kniha do každej domácnosti

Krátko predtým, ako prišlo originálnymi nápadmi sršiace kreatívne štúdio SNS s ďalším návrhom na zmenu ústavy, vyšlo knižne nové vydanie poslednej verzie Ústavy Slovenskej republiky. Nová ilustrovaná ústava má síce podtitul Kniha do každej domácnosti, no vyzerá primerane dôstojne – je potiahnutá strieborným plátnom s modrou razbou, ilustrácie, predsádky aj lacetky sú v našich národných farbách.

Písmo je primerane veľké a dobre čitateľné a formát taký do postele. Môžete si ju pokojne čítať aj s deťmi – koniec koncov príde čas, keď sa deti spýtajú, kto je to ten predseda a kto je ombudsman, a nie vždy je vzhľadom na realitu ľahké odpovedať.

Ak sa vám nechce lúskať pre laikov nezáživné pasáže o predpokladoch sudcovskej spôsobilosti alebo kompetenčných sporoch, môžete začať pasážami, ktoré autori zvýraznili a netreba dlho premýšľať, prečo vybrali napríklad článok 12, ktorý hovorí o základných právach a slobodách, ktoré sa zaručujú všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru, náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo inej etnickej skupine atď.

Alebo článok 55, podľa ktorého sa hospodárstvo Slovenskej republiky zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky. Článok 20, ktorý hovorí, že majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Alebo článok 141, podľa ktorého v Slovenskej republike vykonávajú súdnictvo nezávislé a nestranné súdy. Bez väčších problémov identifikujete najnovšiu novelizáciu – medzi pojmami ako občan, štátna moc, medzinárodné právo zrazu vyskočia spotrebiteľské obaly a potrubia a dúfam, že nebudú nasledovať expanzné zbrane.

V knihe nájdete ilustrácie podivných hláv, svalnaté štátne znaky, blesky, bobra aj prázdne sedadlá v rokovacej sále, ktoré sú skôr voľnými asociáciami ako karikatúrami – asociáciami Andreja Kolenčíka, mimoriadne plodného a zaujímavého režiséra, animátora a ilustrátora, ktorý si hovorí Admirál. Grafický dizajn knihy robil Boris Meluš, jeden z najlepších slovenských grafických dizajnérov, a koncept pochádza od Adama Berku, ktorý vyštudoval architektúru, má rád Bratislavu, bojuje proti jej nezmyselnému skrášľovaniu, predáva pekné knihy a knihu opatril stručným a výstižným úvodom, z ktorého by si mohol zobrať príklad aj kapitán Danko.


Monika Kompaníková

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.