Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

V celej krajine

Román škótskej spisovateľky a novinárky Ali Smith je označovaný ako prvý pobrexitový, keďže reflektuje súčasné dianie vo Veľkej Británii. V tomto úryvku z knihy ukazuje krajinu. Ktorúkoľvek. Nie len svoju.

V celej krajine vládla skľúčenosť a nadšenie.
V celej krajine to, čo sa stalo, šibalo okolo seba, akoby sa vo víchrici odtrhol zo stožiara elektrický drôt a švihal na všetky strany nad strechami,stromami, autami.
V celej krajine ľudia cítili, že to bolo nesprávne. V celej krajine ľudia cítili, že to bolo správne. V celej krajine ľudia cítili, že skutočne prehrali. V celej krajine ľudia cítili, že skutočne vyhrali. V celej krajine ľudia cítili, že konali správne a že iní konali nesprávne. V celej krajine si ľudia googlili: čo je EÚ? V celej krajine si ľudia googlili: bývanie v Škótsku. V celej krajine si ľudia googlili: žiadosť o vydanie írskeho pasu. V celej krajine si ľudia nadávali do kokotov. V celej krajine sa ľudia necítili bezpečne. V celej krajine sa ľudia smiali na plné ústa. V celej krajine ľudia cítili, že sú v práve. V celej krajine sa ľudia cítili opustení a šokovaní. V celej krajine sa ľudia cítili čestní. V celej krajine sa ľudia cítili nanič. V celej krajine ľudia cítili bremeno dejín na svojich pleciach. V celej krajine ľudia cítili, že dejiny nič neznamenajú. V celej krajine ľudia cítili, že za nič nestoja. V celej krajine sa ľudia nádejali. V celej krajine ľudia stáli v daždi a mávali zástavami. V celej krajine ľudia kreslili hákové kríže. V celej krajine sa ľudia vyhrážali iným ľuďom. V celej krajine ľudia hovorili iným ľuďom, aby odišli. V celej krajine sa médiá zbláznili. V celej krajine politici klamali. V celej krajine sa politické strany štiepili. V celej krajine politici mizli. V celej krajine mizli sľuby. V celej krajine mizli peniaze. V celej krajine sociálne siete dosahovali svoje. V celej krajine sa všetko posralo. V celej krajine o tom nikto nehovoril. V celej krajine nikto nehovoril o ničom inom. V celej krajine ľuďom ležali v žalúdku ľudia iných rás. V celej krajine ľudia hovorili, že nie je pravda, že nemajú radi imigrantov. V celej krajine ľudia hovorili, že ide o nadvládu. V celej krajine sa z jedného dňa na druhý všetko zmenilo. V celej krajine to, čo majú, a to, čo nemajú, zostali tí istí. V celej krajine ako obyčajne maličké percento ľudí zarábalo na obrovskom percente ľudí. V celej krajine len peniaze peniaze peniaze peniaze. V celej krajine len niet peňazí niet peňazí niet peňazí niet peňazí.

V celej krajine krajina rozdrobená na kúsky. V celej krajine krajiny odrezané jedna od druhej.
V celej krajine rozdelená krajina, tu plot, tam múr, tu nakreslená čiara, tam prekročená línia,
línia, ktorú nesmieš prekročiť, tu,
línia, ktorú by si nemal prekročiť, tam,
línia krásy tu,
line dance tam,
línia, o ktorej ani nevieš, že existuje, tu,
línia, ktorú si nemôžeš dovoliť, tam,
úplne nová prvá línia,
bojová línia,
koniec línie,
tu/tam.


Ali Smith,
Jeseň (str. 46,47)
Artforum - Edícia -klad.
Preklad: K. Svrčková, P. Lukáč

Zobraziť diskusiu (0)

Jeseň

Jeseň

Ali Smith

V knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy znamenali a čo znamenajú jeden pre druhého. Ich priateľstvo sa začalo náhodou, boli susedmi, no postupne sa zbližovali najmä cez umenie a to, že si jeden na druhého našli čas. Román je tiež označovaný ako prvý skutočne pobrexitový, keďže reflektuje súčasné dianie vo Veľkej Británii. Ali Smith je škótska spisovateľka a novinárka známa po celom svete. Jej knihy získali mnohé nominácie a ocenenia, medzi nimi aj prvé dva diely tetralógie ročných obodbí Jeseň a Zima. Vydanie celej tetralógie pripravuje Artforum v rámci edície -klad.

Kúpiť za 12,00 €

Podobný obsah

Poviedka mesiaca júl 2021: Claudia Piñeiro: Kto z nás?

Poviedka mesiaca júl 2021: Claudia Piñeiro: Kto z nás?

Claudia Piñeiro

Claudia Pineiro podáva vo svojich poviedkach svedectvo o tom, aké zúfalé činy sú ľudia schopní vykonať pod vplyvom nepriaznivých okolností a nešťastných náhod. Stačí jej len pár strán na to, aby čitateľom naservírovala silné, odvážne a nekompromisné príbehy plné napätia, pôsobivých scén, prekvapujúcich, niekedy až absurdných zápletiek a nečakaných koncov.

Staroba ako priestor na dialóg

Recenzie

Staroba ako priestor na dialóg

Starnutie je v súčasnej dobe vnímané najmä ako hrozba, ktorá vyvolá pocit úzkosti zakaždým, keď si vo vlasoch nájdeme ďalší sivý vlas. Akoby bola do strachu zo šedín pretavená pomerne chmúrna predstava o bezfarebnom svete. Možno aj preto sa obdobie staroby zvykne označovať termínom jeseň života. A slovo „jeseň“ sa nachádza aj v rovnomennom názve diela spisovateľky Ali Smith.

Poviedka mesiaca september 2021: Jar v Jekaterinburgu

Poviedka mesiaca september 2021: Jar v Jekaterinburgu

Lukáš Cabala

Vincent prichádza na sibírsku výskumnú stanicu Belyj krot. Jeho úlohou je priblížiť vedu bežným ľuďom. V izbe hlboko pod zemou nachádza čas a pokoj na písanie novej knihy, do ktorej sa mu postupne vlievajú miestni vedci, ich objavy z permafrostu, sprievodkyňa Jelena i krajanka, ktorá uviazla na svojich cestách a nedokáže sa vrátiť domov. A ktovie, čo ukrýva starosta neďaleko za mestom...