Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Vaterland

Britský prozaik Robert Harris si vo svojom románe Vaterland kladie katastrofickú otázku. Čo by sa stalo, keby Adolf Hitler zvíťazil v druhej svetovej vojne? Čiastočné odpovede hľadá prostredníctvom postavy berlínskeho detektíva Xaviera Marcha. Ten je v službe ešte aj dvadsať rokov po skončení vojny. Diktátor čoskoro oslávi 75. narodeniny a vyšetrovacia služba má problémy s kriminalitou.

Zločiny sú prirodzene späté s terorizmom, keďže režim má aj po svojom ukotvení množstvo odporcov. Stupeň ohrozenia je vysoký, ochranné zložky sú v pohotovosti a tá stúpa s rizikom, že nemecký vodca chce predstúpiť pred rozvášnený dav a viesť horlivý prejav o svojej splnenej vízii. Po vojne však Nemecko zostáva sterilným miestom z kameňa, kde hrá vojenský marš a po uliciach sa premávajú vojenskí veteráni v módnych uniformách, ale celý systém je infikovaný súčasnými aj budúcimi hrozbami.

Okrem terorizmu má totiž Nemecko aj množstvo interných problémov. Napríklad, ako sa vyrovnať s dôkazmi o agresivite v riešení židovskej otázky? Na doplnenie ilustrácie o bezcitnosti príslušníkov SS si Robert Harris pomáha mrazivou citáciou zo zápisov Prima Leviho, kde referuje výrok príslušníka SS.

„Vojnu proti vám sme vyhrali bez ohľadu na výsledok. Nezostane z vás nikto, aby mohol podať svedectvo, ale ľudia by mu neuverili, ani keby sa zachránil. Akiste sa vyskytnú pochybnosti, polemiky, historici budú bádať, ale nenadobudnú istotu, lebo spolu s vami zničíme všetky dôkazy. A keby sa nejaké zachovali a niektorí z vás sa zachránili, ľudia povedia, že obludným udalostiam, aké opisujete, sa nedá veriť. Vyhlásia ich za zveličovanie spojeneckej propagandy a neuveria vám, ale nám, keď budeme všetko zapierať. My budeme diktovať, aká bola história táborov.” (s.273)

Ak niekto skĺzne k melanchólii a začne vo svojej starobe rekapitulovať skutky, nedajbože, ak sa bude za ne chcieť verejne ospravedlniť, stáva sa z neho politický nepriateľ. Ríša má beztak nepokojný spánok aj bez toxických vyjadrení kajúcnych. Hoci jej rozloha je obrovská, najväčšia koncentrácia obštrukcií je práve v hlavnom meste.

Reportážna kniha Julie Boyd Cestovatelé ve Třetí říši (Argo, 2019) je serióznou prácou demaskujúcou diplomatické pozadie nástupu Hitlera. Nemecko bolo teatrálnou a exotickou európskou krajinou, kam sa chodili intelektuálne elity z celého sveta pozerať na realizáciu utopických plánov a na zvláštny umelý obraz ľudu, ktorý svojím fanatizmom naháňal strach. Akoby celá krajina hrala divadelné predstavenie a snažila sa jedovato zhypnotizovať svet.

V románe Vaterland vzniká pocit, že jedinec má takmer absolútnu neschopnosť podnikať akékoľvek kroky na vlastnú päsť. Nemecko je veľký stroj. V tom spočíva aj nevďačnosť úlohy hlavného protagonistu, pri každom kroku je prítomný nejaký vojenský príslušník, a tak ľahko vznikne pocit, že nič nemôže v Nemecku fungovať bez nejakého vzorca alebo plánu. Zločin už vôbec nie.

Robert Harris: Vaterland

Slovart, 2020

Preklad: Viktor Krupa


Recenznú knihu poskytlo vydavateľstvo Slovart.


Zobraziť diskusiu (0)

Vaterland

Vaterland

Harris Robert

Berlín v roku 1964. Od víťazstva Nemecka v druhej svetovej vojne uplynulo 20 rokov a v ríši vrcholia prípravy na oslavy 75. narodenín Adolfa Hitlera. V tejto atmosfére vyšetruje berlínsky detektív Xavier March prípad mŕtveho muža nájdeného na brehu jazera.

Kúpiť za 12,56 €

Cestovatelé ve Třetí říši

Cestovatelé ve Třetí říši

Boydová Julia

Události, k nimž došlo v Německu v letech 1919–1945, byly dramatické a děsivé. Nicméně našlo by se také spousta okamžiků nejistoty, pochyb i naděje.

Kúpiť za 17,77 €

Podobný obsah

Morové noci

Recenzie

Morové noci

Orhan Pamuk poskytol svojim čitateľom, zdá sa, metaforickú reakciu na globálnu pandémiu koronavírusu Morové noci (orig. Veba Geceleri, 2021). Román je tým, čím bol Camusov Mor (1947), Čapkova Bílá nemoc (1948) – teda umeleckým a ľudským vyrovnaním sa so sociálnym a morálnym dopadom ničivej a smrteľnej katastrofy. Viem, že katastrofa znie fatalisticky, ale choroba zase príliš neutrálne. Vo všetkých prípadoch bol tou skutočnou tragédiou politický prístup k faktu, že je tu neviditeľný, no žiaľ aj efektívny nepriateľ. V Morových nociach (Slovart, 2024) sa s ním stretneme v úvode dvadsiateho storočia na fiktívnom ostrove Mingéria, ale pocit z tejto údajne stredomorskej destinácie je geograficky aj mentálne prenosný.

Příšerná hostina

Recenzie

Příšerná hostina

Čo všetko môžeme považovať za text hodný nášho drahocenného strachu? Kniha Příšerná hostina (Slovart, 2023) je milým a trefným testom našich limitov. Myslel som si, že limity strachu sú v súčasnosti všestranne prekonané. Potom som sa zamyslel, čoho sa najviac bojím. Ticha v kine pred nejakými revúcimi reproduktormi. Asi by ma mnohí autori z tejto antológie vysmiali. Ha! Ale niektorých by som zase vysmial ja.

Keď pradedo lyžoval do Fínska

Recenzie

Keď pradedo lyžoval do Fínska

Stručná exkurzia (nielen) do európskych dejín prvej polovice dvadsiateho storočia, subjektívne precedená cez filter akejsi rodinnej kroniky. Hádam aj takýmto tvrdením by sa dala vystihnúť pointa krátkeho románového debutu s názvom Keď pradedo lyžoval do Fínska. Jeho autorom je Daniel Katz, populárny fínsky humorista. Preto je správne, že slovenský preklad od Zuzany Drábekovej už dávnejšie stihol tento skvelý titul ukotviť v elitnej spoločnosti usídlenej v známej edícii MM Vydavateľstva Slovart.