Žilinský literárny festival
Žilinský literárny festival pokračuje aj počas prvého októbrového týždňa. Etela Farkašová, Lucia Satinská, Pavel Vilikovský, Alan Hyža, Andrej Bán, Adam Bžoch, Renáta Deáková, Ján Štrasser, Ivan Štrpka, ale aj básne Olega Pastiera či zraková pyramída Juraja Gábora, predstavenia pre deti, výstavy, koncerty, to všetko sa vtesnalo do programu pätnásteho ročníka festivalu, ktorého nosnou témou je krajina.
Pondelok 1.10.2018
16:30 Ozveny sveta v umeleckom preklade (Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31)
Adam Bžoch, literárny vedec, prekladateľ nizozemskej literatúry, riaditeľ Ústavu svetovej literatúry , Renáta Deáková, redaktorka, prekladateľka z maďarského jazyka, vydavateľstvo ZELENÝ KOCÚR, Martin Prebudila, slovensko-srbský spisovateľ a prekladateľ, šéfredaktor slovenskej redakcie Rádia Nový Sad v Republike Srbsko. Moderuje Ján Filip.
Dialógy o prekladovej literatúre - veľvyslankyni národných kultúr. O ne/možnosti prekladať poéziu a tvorivosti prekladateľov. O svetovej literatúre v slovenských kníhkupectvách a o dielach slovenských básnikov, prozaikov a dramatikov vo svetových, európskych či exotických jazykoch.
Utorok 2.10.2018
16:30 Ľudovít Štúr a osmičkové roky (Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31)
Tibor Pichler, filozof, riaditeľ Filozofického ústavu SAV, Peter Zajac, literárny vedec, Ústav slovenskej literatúry SAV. Moderuje Štefan Hríb.
Tri tváre Ľudovíta Štúra: polonofil - rusofil - človek západného rozmeru. Ľudovít Štúr v dejinách slovenského národa: pohľad na národné hnutie polovice devätnásteho storočia v rokoch 1848, 1918, 1938, 1948, 1989 a 2018. Vzťah Ľudovíta Štúra a romantického národného hnutia k ženám.
V sprievodnom literárnom pásme Misky strieborné, nádoby výborné vystúpia študentky Gymnázia bilingválneho v Žiline. Osoby a obsadenie: Begűm Tunčerová - Adela Ostrolúcka, Petra Štefancová - Anička Jurkovičová, Adriana Moravčíková - Marína Pišlová, Petra Strýčková - Antónia Sekovičová. Rovnomenná divadelná hra spisovateľky Jany Juráňovej patrí k rodinnému striebru slovenskej literatúry.
Streda 3.10.2018
17:00 Verejné tlačenie básní Olega Pastiera (Kníhkupectvo Artforun / Mariánske námestie 11)
Pouličný workshop, počas ktorého si spolu s výtvarníkom Jurajom Poliakom pripomenieme hĺbkotlačou tvorbu slovenského básnika a prozaika Olega Pastiera
Štvrtok 4.10.2018
16:30 Osamelý bežec Ivan Štrpka žije svoju báseň (Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31)
Ivan Štrpka, básnik, textár, esejista, prekladateľ, Ján Štrasser, básnik, textár, publicista, prekladateľ. Moderuje Peter Ničík.
Tichý rebel a majster imaginácie Ivan Štrpka, člen legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci, zrkadlí poéziu, literatúru, kultúru i svet, v ktorom chceme žiť. Spoluhosťuje Ján Štrasser, autor knižky rozhovorov s Ivanom Štrpkom Žiť svoju báseň.
V sprievodnom hudobno-poetickom programe zarecitujú verše Ivana Štrpku Adriána Pešková, študentka Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline a Michal Kvaššay, študent Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch. Piesne Deža Ursínyho s textami Ivana Štrpku zahrajú študenti Konzervatória v Žiline. Spieva Jelena Horváthová. Aranžmány Peter Vaňouček.
Podujatie sa koná aj v rámci Festivalu Demokracie, ktorý je sprievodným programom 22. výročnej konferencie Forum 2000.
20:00 Žilinský literárny kvíz (Smer 77 Music Bar / R.Zaymusa 72/8)
Kvízový večer s literárnymi témami o literárne ceny
Piatok 5.10.2018
12:30 Andrej Bán a čitateľská cena vydavateľstva Absynt (Nová synagóga)
Pilotný ročník Čitateľskej ceny vydavateľstva Absynt. Za osmičku súťažných textov v prvom kole zahlasovala stovka žiakov vo veku 14 - 19 rokov z piatich žilinských gymnázií. V druhom kole sa stretnú piati reprezentanti jednotlivých škôl v rétorickej súťaži s cieľom ovplyvniť celkové výsledky hlasovania. Napísané slovo ožije v besede s autorom jednej zo súťažných kníh Andrejom Bánom a študentami žilinských gymnázií pod vedením Mgr. Martina Benikovského, PhD.
15:00 Fotograf Alan Hyža (Nová synagóga)
V dobe smartfónov s integrovanou digitálnou kamerou sa stále nájdu ľudia ochotní nosiť 20-kilový storočný drevený fotoaparát zaznamenávať neopakovateľné krásy staromódnym spôsobom. Nielen o svojej poslednej knihe Memoria – Miznúce Slovensko porozpráva Alan Hyža, autor mnohých kníh o našej krajine. Moderuje Ján Ničík.
16:30 Martin M. Šimečka – Medzi Slovákmi (Nová synagóga)
Martin M. Šimečka je burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä je to však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Moderuje: Martin Benikovský.
.... Je možné milovať krajinu, ktorá vás zavrhne len preto, lebo chcete žiť slobodne? Martin vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický. Jeho vzťah totiž neurčujú štátne hranice, národné piesne či trepotajúce vlajky, ale opäť onen pocit zodpovednosti.
18:00 Andrej Bán – Slon na Zemplíne (Nová synagóga)
Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“, to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne. Reportáže Andreja Bána z knihy sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej. Moderuje: Ján Puček.
20:00 Jakub Ursiny, Dorota Nvotová a Talent Transport - Peter & Lucia (Nová synagóga)
Adaptácia Alty Vášovej dostala konkrétnu muzikálovú podobu až s textami Jána Štrassera, ktoré zhudobnil Dežo Ursiny a v demonahrávke zaznamenali spolu s Jarom Filipom.
vstupné v predpredaji 8,00 / 5,00 €, na mieste 10,00 / 7,00 €
Sobota 6.10.2018
10:00 Malý knižný trh v Novej synagóge
kedykoľvek medzi 10:00 a 14:00 Knižný beh Žilinou. Zašifrované potulky mestom, hra v ktorej vyhrajú tí najrýchlejší a najšikovnejší (Nová synagóga)
11:00 EDUdrama – Kde je Cyril? (Detský program, Nová synagóga)
Workshop EDUdrama chce stierať hranice medzi javiskom a hľadiskom. Pracuje spôsobom, ktorý aktívne vťahuje všetkých do diania, kde divák naozaj hrá spolu s hercom na javisku, učitelia a žiaci sa učia spolu a navzájom.
12:00 Emil z Hôr – Čítanie Juraja Raymana a Mareka Šulíka (Detský program, Nová synagóga)
13:00 Matej Fabšík /fabo a Marián Grofčík /junior – Ako vznikla kniha Lada svetom – Na Žiguli cez Himaláje (Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11)
Koľko stojí dobrý obed v Indii? Kde v Pakistane je najlepší výhľad na horu Nanga Parbat? Odpovede na tieto a podobné otázky vám táto kniha, bohužiaľ, nedá, pretože sa sústreďuje najmä na otázky, ktoré by ste nikdy nepoložili.
Dva mesiace, dve Lady, šesť ľudí a takmer 20 000 kilometrov zo Slovenska do Laosu, dve dopravné nehody, jedna zlomená náprava, jedno odlomené koleso, približne päťdesiat hnačiek a jedna výšková choroba a k tomu stovky podivných historiek.
14:30 Spisovateľ Pavel Vilikovský (Anasoft litera uvádza, Nová synagóga)
Príde medzi nás legenda slovenskej literatúry. Fakt je to tak. Pavel Vilikovský - spisovateľ, ktorého sme pozývali listom a on nám listom odpovedal. Nevlastní mobil, má len pevnú linku. Takmer každá jeho nová kniha sa stáva finalistom najznámejšej literárnej ceny Anasoft litera. Moderuje: Katarína Labudová.
15:00 Rudolf Fila – Načo nám je umenie (Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31)
Rudolf Fila (1932 – 2015) bol maliar, pedagóg a spisovateľ, výnimočný vzdelanec európskeho formátu, slobodný, múdry a láskavý sprievodca svetom umenia. Dialógy o ňom, o jeho schopnosti učiť vidieť, ale aj o tom, čo je gýč, čo je umenie, aké sú jeho tajomstvá, čím nás vie tešiť, provokovať, zraňovať, robiť šťastnejšími a ušľachtilejšími.
Daniel Fischer, výtvarník, člen výtvarnej Skupiny A-R, ktorej členovia boli žiakmi R. Filu, František Mikloško, dlhoročný kamarát výtvarnej Skupiny A-R, organizátor jej výstav, Juraj Mojžiš, filmový a výtvarný teoretik, filmový architekt a scénograf, autor monografie o R. Filovi, Peter Zajac, literárny vedec, spoluautor knižného rozhovoru s manželmi Filovcami
Hudobní hostia programu: Alžbeta Turčányiová (Guildhall School of Music and Drama, Londýn), spev, Martin Mičian, (Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša Topoľčany), klavír. Moderuje Peter Ničík.
16:00 Lucia Satinská, Renáta Deák, Gabriela Magová a Eva Andrejčáková – Za Dunaj a naspäť (Nová synagóga)
Silná štvorka – štyri prekladateľky z maďarského jazyka – Lucia Satinská, Renáta Deak, Gabriela Magová, Eva Andrejčákova a pikošky z prekladateľskej dielne alebo čo ste sa nikdy nechceli opýtať (o preklade z maďarčiny) a my vám to predsa povieme.
17:30 Jaroslav Peregrin – Krajinami jazyka, myslenia a sveta (Nová synagóga)
Akú úlohu hrá v našom živote jazyk? Z akých perspektív a akými prístupmi dokážeme skúmať fenomén ľudského jazyka? Ako sa na poznaní ľudského jazyka dokáže zmysluplne podieľať (popri vede) filozofia? Filozof Jaroslav Peregrin nám pomôže nájsť niektoré z odpovedí. Moderuje: Pavol Labuda.
18:30 Etela Farkašová - Víťazka Anasoft Litera 2018 (Anasoft litera uvádza, Nová synagóga)
13. laureátka ceny Etela Farkašová a jej kniha Scénar. Moderuje: Katarína Labudová
20:00 Atlas spomienok na Petra Krištúfka (Nová synagóga)
Priatelia tragicky zosnulého spisovateľa Petra Krištúfka novinár, spisovateľ, antikvariátnik a textár Peter Uličný a redaktor a moderátor Dado Nagy rozprávajú o mnohorakých podobách a vrstvách jeho života. Moderuje Viktor Suchý.
22:00 Anton Jaro trio – Jazzové štandardy (Nová synagóga)
Anton Jaro trio sú: Anton Jaro – basová gitara, Peter Jankech – klávesy a Peter Szapu – bicie
Nedeľa 7.10.2018
9:00 Výlet s filozofom (Zraková pyramída v Súľove / umelecké dielo Juraja Gábora inštalované v krajine)
Fyzicky nenáročná, no intelektuálne stimulujúca túra do Súľova s profesorom Jaroslavom Peregrinom spojená s filozofickými hovormi na tému krajina. Odchod od Novej synagógy objednaným autobusom. Výlet sa v prípade zlého počasia zmení na neformálnu diskusiu v žilinskom kníhkupectve Artforum