A BODKA
Národné osvetové centrum spustilo začiatkom tohto roka platformu literárneho vzdelávania, ktorá nesie názov A BODKA. Cieľom tejto platformy je vzdelávanie neprofesionálnych autorov a všetkých fanúšikov literatúry, ktorí sa chcú naučiť niečo nové a získať rôzne skúsenosti či si len niečo zaujímavé vyskúšať a zabaviť sa.
V bratislavskom
V-klube sa 28. mája konal workshop s etablovanou slovenskou
poetkou a prozaičkou Katarínou Kucbelovou, ktorá si vyskúšala
pozíciu lektorky. S účastníkmi a účastníčkami
workshopu sa zamerala na to, ako môžu byť obraznosť a básnický
jazyk obohacujúce pre prozaické texty. „Istý
typ próz je postavený na veľmi špecifickom literárnom až
básnickom jazyku, jednotlivé sekvencie by obstáli aj ako básne.
Zdalo sa mi to ako dobrý námet na celú škálu literárnych
cvičení, ktoré snáď pri troche úspechu autorom pomôžu uchopiť
svoj vlastný štýl, autorský hlas,“
povedala lektorka. Počas workshopu s účastníkmi na rôznych
príkladoch diskutovala, kde sú hranice medzi poéziou a prózou
a či má pre autora vôbec zmysel tieto veci definovať.
Autorka a lektorka sama ocenila túto skúsenosť: „Príprava workshopu aj samostatný workshop ma vlastne baví viac ako autorské čítania. Tie sú často diskusiami na témy, ktoré s literatúrou nemajú veľa spoločného. Celé je to tak trochu z rýchlika. Na workshope sa bavíme o substancii tvorby, pracujeme s úryvkami z kníh, ktoré ma zaujali, ideme do detailov, skúmame ich do hĺbky, ale inak ako vedeckým prístupom. Snažíme sa vyhnúť existujúcim interpretačným rámcom a nemáme ani záujem tvoriť nové. Máme iné ciele, hru, experiment, skúsenosť.“ Jej lektorský debut hodnotili kladne aj účastníci workshopu. ,,Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť. Najviac sa mi páčili úprimné rozhovory s lektorkou o písaní a vnímaní svojich textov, o tvorivom procese a podobne. Dalo mi to veľa,“ povedala Agáta, mladá autorka, ktorá sa na workshope zúčastnila.
Workshopy z cyklu A BODKA sa ešte len rozbiehajú, no už teraz majú svojich prvých priaznivcov. Aktivity sa konajú vždy v sobotu, aby si na ne vedel nájsť čas ktokoľvek, a sú bezplatné. Národné osvetové centrum chystá počas roka 2022 ešte dve stretnutia, ktoré sa uskutočnia po letnej prestávke. ,,S workshopmi plánujeme pokračovať aj v budúcnosti. Chceli by sme k nim pridať prednášky alebo iné vzdelávacie aktivity. Je to skutočne skvelý spôsob, ako sa autorsky rozvíjať, a veríme, že túto možnosť využije čo najviac ľudí,“ hovorí odborná pracovníčka NOC pre literatúru Júlia Oreská.
Na stránke Mojeumenie.sk bol zverejnený rozhovor s Katarínou Kucbelovou, kde hovorí o svojej tvorbe, vnímaní písania aj o tom, ako ju ako autorku ovplyvnilo materstvo. Prezradila aj niečo o pripravovanej básnickej zbierke, ktorá vyjde čoskoro vo vydavateľstve Skalná ruža. Viac sa dočítate tu: https://mojeumenie.sk/literatura/zalozila-som-anasoft-literu-ale-sutazenie-ma-v-literature-nemotivuje/
Informácie sú z tlačovej správy organizácie Národného osvetového centra.