Jeseň: osobná aj politická
Aňa Ostrihoňová pre Rádio_FM 3. decembra odporúčala novinku Jeseň od škótskej spisovateľky Ali Smith. Prvý diel z pripravovanej tetralógie bol nominovaný na Man Bookerovu cenu a The Guardian ho zaradil na 8. miesto v rebríčku 100 najlepších kníh 21. storočia.
Ali Smith, ktorej patrí jeden z najzaujímavejších hlasov anglofónnej literatúry, sa v turbulentnom období roku 2016 rozhodla napísať kvarteto románov nazvaných podľa ročných období, pričom jej pohnútky boli politické.
V románe Jeseň je však osobné politickým. Ali Smith svojím typickým úsporným, takmer impresionistickým štýlom zachytáva priateľstvo medzi tridsaťdvaročnou vysokoškolskou učiteľkou a storočným Danielom Gluckom.
Elisabeth učí dejiny umenia, ku ktorým ju priviedol Daniel, keď ju v detstve naučil predstavovať si obrazy, ktoré kreslil slovami. „Aké umenie vzíde z týchto čias?“ pýta sa Elisabeth o dvadsať rokov neskôr na jeseň po referende o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.
Román Jeseň je jednou veľkou skladačkou, kde realistické pasáže z Elisabethinho života, striedajú surreálne Danielove komatózne vízie, keď si predstavuje, ako uviazol v kmeni stromu. Súčasná nálada vo vidieckom Anglicku sa prelína s Danielovými spomienkami na druhú svetovú vojnu, jeho nemecký pôvod, zajatie jeho sestry v Nice.
Pochmúrnu jeseň však prežiari prvý sneh, vianočné svetlá a aj zima sa raz skončí, príde jar a na záver Smithovej kvarteta nás čaká Leto.
---------------------
Ali Smith: Jeseň
Artforum, edícia -klad, 2019