Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Krajina kníh: Ali Smith, Jeseň

Dnes si predstavíme Ali Smith, škótsku spisovateľku a novinárku, známu po celom svete. Finalistku prestížnej Man Bookerovej ceny, ktorá sa prvýkrát predstaví aj čitateľom v slovenčine. Prečítajte si prepis z rozhlasovej relácie Krajina kníh venovaný škótskej adeptke na Nobelovu cenu Ali Smith a vypočujte si podcast celej relácie.

Jej knihy získali mnohé nominácie a ocenenia, medzi nimi aj prvé dva diely tetralógie ročných období Jeseň a Zima.

Pavol Lukáč a Kristína Svrčková preložili do slovenčiny prvý z románov s názvami podľa ročných období – Jeseň. Toto dielo je tiež označované ako prvý skutočne pobrexitový román, keďže reflektuje súčasné dianie vo Veľkej Británii.

Ali Smith pravidelne publikuje recenzie a články v časopisoch, píše poviedky a romány. Jej prvá zbierka poviedok Voľná láska a iné poviedky obdržala Cenu za škótsky literárny debut roku a Cenu Škótskej rady pre umenie.

Jej prvý román Ako z roku 1997 sa stretol s pozitívnym ohlasom kritiky. Odohráva sa v Škótsku a v Cambridgei a rozpráva o nerozlučnom priateľstve z detsva.

Autorkin druhý román Hotel Svet získal Cenu Encore a dve Ceny Škótskej rady pre umenie a tiež sa dostal do úžšej nominácie na Orange Prize a Booker Prize. Odohráva sa v priebehu jedinej noci a rozpráva príbehy piatich rôznych postáv, z ktorých jedna je duchom slúžky, ktorá zomrela pri záhadnej nehode.

Jeseň je autorkinou prvou knihou preloženou do slovenčiny. V češtine sú dostupné viaceré staršie tituly: Ztráty a nálezy, Jiné povídky a jiné povídky, Hotel svět a Tam někde za duhou.

Román Ali Smith vyšiel vo vydavateľstve Artforum v edícii –klad, ktorá ponúka knihy pre náročnejších čitateľov. Prináša na slovenský knižný trh spisovateľov a spisovateľky, ktorí sa neprehliadnuteľne hlásia o svoje miesto na svetovej literárnej scéne a ktorých diela si v zahraničí vyslúžili veľký ohlas kritiky aj čitateľov. Artforum pripravuje vydanie celej tetralógie.


--------------------------------------------------------------------

Vypočujte si záznam celej relácie Krajina kníh venovanej spisovateľke Ali Smith a jej románu Jeseň, ktorá bola vysielaná 11.12. 2019 na Rádiu Regina Stred.

Autorkou relácie je Mária Danadová

Autorkou recenzie je Aňa Ostrihoňová

Ukážku číta Jana Pilcová
Zobraziť diskusiu (0)

Jeseň

Jeseň

Ali Smith

V knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy znamenali a čo znamenajú jeden pre druhého. Ich priateľstvo sa začalo náhodou, boli susedmi, no postupne sa zbližovali najmä cez umenie a to, že si jeden na druhého našli čas.

Kúpiť za 12,00 €

Zima

Zima

Ali Smith

Držiteľka mnohých ocenení, škótska spisovateľka Ali Smith pokračuje v tetralógii ročných období. Zima je nespútaný román plný nehy, spravodlivého hnevu a štedrosti.

Kúpiť za 12,00 €

Podobný obsah

Jeseň: osobná aj politická

Recenzie

Jeseň: osobná aj politická

Aňa Ostrihoňová pre Rádio_FM 3. decembra odporúčala novinku Jeseň od škótskej spisovateľky Ali Smith. Prvý diel z pripravovanej tetralógie bol nominovaný na Man Bookerovu cenu a The Guardian ho zaradil na 8. miesto v rebríčku 100 najlepších kníh 21. storočia.

Ali Smith, Jeseň a celoživotní priatelia

Ali Smith, Jeseň a celoživotní priatelia

Finalistka prestížnej Man Bookerovej ceny sa prvýkrát predstaví v slovenčine. Jeseň je prvý zo štyroch románov s názvami podľa ročných období. Román sprevádza netradičným priateľstvom medzi starcom Danielom a mladou Elisabeth. Priateľstvom, ktoré sa dá nazvať hlbokou láskou, spoločnou láskou ku knihám, k umeniu, k fantázii a spoznávaniu sveta. Jeseň je tiež označovaná za prvý skutočne pobrexitový román, keďže reflektuje dianie vo Veľkej Británii po brexitovom referende.

Zima - originálne a inšpirujúce dielo plné symboliky

Recenzie

Zima - originálne a inšpirujúce dielo plné symboliky

Krátko po brexitovom referende začala škótska spisovateľka Ali Smith, držiteľka mnohých ocenení, písať kvarteto sezónnych románov. Prvé tri sú hotové a momentálne pracuje na poslednom. Slovenským čitateľom sú k dispozícii preklady Jesene a Zimy.