Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Malé konce sveta sú už tu

Bolo by pohodlné a bezpečné, označiť román Paula Lyncha ocenený Bookerovou cenou za dystópiu. Všetko z jeho príbehu sa už niekde odohráva. Otázkou zostáva, či sa to raz stane súčasťou aj našej životnej skúsenosti.

Od cenzúry po vraždenie

Základné súradnice príbehu sú konkrétne. Na dublinskom predmestí žije mikrobiologička Eilish s deťmi a manželom Larrym, školským odborárom. Keď sa k moci v Írsku dostane Strana národnej aliancie, spoločnosť sa začne meniť. Po kúskoch a v začiatkoch nenápadne. Štát je vraj v ohrození, a tak všetci majú byť obozretní. Niečo sa už verejne nemá hovoriť. Lepšie je mlčať na ulici aj v práci. V štátnych inštitúciách sa do vedenia dostávajú slizkí posluhovači, ktorí sa zbavujú svojich kritikov.

Návšteva dvoch policajtov v Eilishinej domácnosti vyzerá nevinne. Najprv má ísť iba o krátke vypočutie, ale nakoniec Larry – bez dôvodov, vysvetlení a právnych garancií – mizne v mašinérii autokratického režimu.

Eilish, ktorá sa teraz musí postarať o otca so začínajúcim Alzheimerom, tri dospievajúce deti a jedno batoľa, sympaticky zápasí s divnými okolnosťami. Na prvý pohľad sa zatiaľ nič dramatické nedeje. Deti majú v rukách smartfóny s internetom a v reštauráciách sa dá najesť.

Strašidelné detaily však pribúdajú. Vo večerných správach nepočuť nič o spoločenskom napätí. Objavujú sa prvé stopy cenzúry a neslobody v praktickom prevedení. Keď najstarší, 17-ročný syn dostane povolávací rozkaz do ozbrojených síl, deštrukcia a ohrozenie rastú šialeným tempom.

Ľudia sú obmedzovaní zákazmi vychádzania, potom policajnými raziami a všetko speje k občianskej vojne. V nej sa už naozaj zomiera. Eilish nakoniec bojuje o holé prežitie svojich milovaných.

Svet končí znovu a znovu

Lynchov román znepokojuje. Autor v rozhovoroch odmieta upresniť, v mene akej ideológie má jeho fiktívna Strana národnej aliancie ovládnuť Írsko. A je to naozaj vedľajšie. Predstaviteľné je všetko: tyrania nacionalistov, marxistov, pravicových radikálov či náboženských fundamentalistov. Hocikto si vie nakresliť vlajku, pod ktorou začne rozkazovať, ovládať spoločnosť a nakoniec aj vraždiť.

Lynch upozorňuje, že jeho príbeh nie je opisom imaginárneho sveta. Na rozličných miestach planéty sa príbehy násilia, neslobody a zápasu o holú existenciu odohrávajú.

Veľký koniec súčasného sveta sa konať nebude. Mnohí však môžu zahynúť po „malých“ koncoch ich konkrétneho sveta. Kým niekde v Sýrii sa zomiera, inde si ľudia užívajú komfortné až luxusné životy. Veľká globálna solidarita sa v tejto chvíli mení na prázdnu ilúziu.

„Ten prorok nezpívá o konci světa, ale o tom, co se už stalo a co se ještě stane, co se právě teď stává jedněm, ale ne druhým, svět stále končí znovu a znovu, končí na jednom místě, ale ne na druhém, konec světa je vždycky místní událost, přijde do tvojí země, navštíví tvé město a zaklepe ti na domovní dveře, ale pro jiné to bude jen jakési vzdálené varování, krátká reportáž ve zprávách, ozvěna událostí, které už přešli do folkloru.“

Írsky prozaik má na konte niekoľko próz, ale až piata sa dostáva v preklade k českým a slovenským čitateľom. Práve tento román nadobúda v našej situácii mimoriadne významy.

Lynch píše s veľkým sebavedomím. Hoci beží dopredu v neuveriteľnom tempe a jeho vety majú bez prerušenia nezriedka aj viac ako stranu, čitateľ sa v príbehu neutopí. Autorov spôsob rozprávania je súčasťou naliehavosti, ktorá vyžaruje z Piesne proroka. Je dobré zostať pozorným voči jeho hlasu.

Paul Lynch: Píseň proroka

Preklad: Alice Hyrmanová McElveen

Odeon, 2025

Zobraziť diskusiu (0)

Píseň proroka

Píseň proroka

Lynch Paul

Temný deštivý večer na tichém dublinském předměstí. Eilish, mikrobioložka a matka čtyř dětí, otevře dveře rodinného domku a vidí venku dvě postavy.

Kúpiť za 19,75 €

Píseň proroka

Píseň proroka

Lynch Paul

Temný deštivý večer na tichém dublinském předměstí. Eilish, mikrobioložka a matka čtyř dětí, otevře dveře rodinného domku a vidí venku dvě postavy.

Kúpiť za 13,52 €

Podobný obsah

Vlak poslednej noci

Recenzie

Vlak poslednej noci

Vydavateľstva Kalligram je večná škoda. Prešlo už niekoľko rokov odvtedy, čo ukončili aktívnu činnosť, ale z útrob ich bývalého vydavateľského portfólia sa dajú dodnes vyťahovať skutočne pozoruhodné texty. Zvlášť vo výbornej edícii Svetová próza možno badať vysokú koncentráciu mimoriadne silného literárneho umenia. Ak má jeden kúsok šťastia, podobne ako pred pár týždňami autor týchto riadkov (no konečne!), môže behom pár chvíľ a za dobrú cenu razom skúpiť i viacero tu zoskupených originálnych titulov. Radno prízvukovať, že hoci už dávno nevoňajú čerstvou tlačiarenskou čerňou, na ich výpovednej hodnote sa nič nemení, práve naopak.

Kto tvorí mapy, ten definuje priestor a určuje hranice videného

Recenzie

Kto tvorí mapy, ten definuje priestor a určuje hranice videného

Clare Marchantová sa v románe Kartografova dcéra opiera o overený model striedania dvoch dejových línií, odohrávajúcich sa v časovom odstupe niekoľkých storočí. Hoci ide o koncept, ktorý je v rámci súčasnej historickej fikcie mimoriadne rozšírený, Marchantová ho nevyužíva na vytvorenie lacnej paralely, ale ako prostriedok k hlbšiemu preskúmaniu kontinuity ženských skúseností, profesijnej identity a historickej pamäti.

Osamelosť ako životný program

Recenzie

Osamelosť ako životný program

Román nórskej prozaičky nie je ideologickým manifestom bezdetnosti. Predovšetkým je to príbeh súčasnej ženy s jej osobnou históriou, emóciami a vzťahmi.