Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Neotravujte staré dámy!

Severská literárna tvorba je prakticky všade vo svete veľmi známa a populárna. Hlavne zásluhou psychologických kriminálnych thrillerov, ktorých dosah je až monštruózny, ale jej žánrový rozptyl je, samozrejme, oveľa pestrejší. Pomerne slušný kvalitatívny i komerčný status majú aj humoristické romány ironizujúce niektoré každodenné momenty zo života v blahobyte sociálneho raja. Zrejme najznámejší súčasný predstaviteľ drsnej severskej satirickej školy je Arto Paasilinna, rodák z fínskeho mestečka Kittilä, ktoré nájdete za severným polárnym kruhom. Píše náučné knižky aj krátke romány, ktoré už stihli preložiť do niekoľkých desiatok svetových jazykov.

Nedávno sa k tejto skupinke konečne zaradila i slovenčina, keďže v Slovarte vydali Paasilinnov románik pod názvom Roztomilá travička. Ľahkonohý preklad zabezpečila Zuzana Drábeková a roztomilú obálku tento raz namaľoval sám kultový Shooty.

V hlavnej úlohe vystupuje noblesná, kultivovaná takmer osemdesiatročná dáma Linea Ravasková, vdova po zaslúžilom dôstojníkovi fínskej armády, plukovníkovi Rianierovi Ravaskovi. Vedie tichú, utiahnutú domácnosť, poberajúc slušný dôchodok a požívajúc istú pozostalosť po nebohom manželovi. Radosť z pokojnej staroby jej však zakaľuje banda agresívnych opileckých hulvátov vedená synovcom Lineinho zosnulého muža Kaukom Nyssönenom, ktorá sa na starenku bezostyšne prilepí a drzo vyciciava jej poctivo nadobudnuté imanie. Nátlak a požiadavky kriminálnickej chásky sú stále hrubšie a výbojnejšie, takže je jasné, že niekto bude musieť nedobrovoľne opustiť hracie pole.

V krátkych kapitolkách sa rozbieha akási bizarná variácia na road movie, ktorá nás prevedie ospalým fínskym vidiekom, modernými Helsinkami, pridá sa plavba do Štokholmu i následné narušenie vodnej hranice s Gorbačovovým Sovietskym zväzom. Babka je však dobrý ročník a celý výlet prežije prakticky bez výraznejšej ujmy. Banda násilníckych asociálnych zmrdov už dopadne trocha horšie.

Paasilinna v pásme absurdít veľmi drsne paroduje niektoré romantické predstavy o spravodlivej, solidárnej, sociálne ústretovej spoločnosti a cynickému kapitalistickému svetu nastavuje krivé zrkadlo. Zdeformované vzťahy na všetkých medziľudských úrovniach, bezohľadnosť, absolútna neúcta k slabším, totálna neochota prijať čo i len základné spoločenské normy, rôzne druhy závislostí, kde práve alkoholizmus naberá až pandemické rozmery. V neposlednom rade si autor kopne aj do historického dedičstva, s ktorým sa fínska spoločnosť vyrovnávala pomerne dlho a bolestivo.

V útlom texte sa teda objaví dosť náročnejších tém, ktorých pointa, aj keď vykresľovaná v groteskne čierno humornom duchu, nakoniec vyznieva vcelku seriózne a vážne. Je to výborne spracované a naozaj svojsky žartovné. Roztomilá travička morbídne pobaví, ale nejeden sa nakoniec aj dosmeje. Napriek tomu verím, že si Arto Paasilinna svojou ponurou satirou získa dostatok priaznivcov i u nás.Arto Paasilinna: Roztomilá travička

Vydal: Slovart 2017

Preklad: Zuzana Drábeková

184 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Roztomilá travička

Roztomilá travička

Arto Paasílinna

Drobná starenka, vdova po plukovníkovi Ravaskovi, zalieva v krásny slnečný deň záhon sirôtok. Lenže stará dáma je nepokojná.

Kúpiť za 11,66 €

Podobný obsah

Ruské príbehy nemávajú šťastné konce

Recenzie

Ruské príbehy nemávajú šťastné konce

Žiaľ, presne také príbehy zachytáva i faktografický román Zatykač. Zaznamenal ich Bill Browder, americký finančník a jeden z najúspešnejších investorov podnikajúcich v Rusku. Zároveň človek, ktorý sa pod vplyvom tu opisovaných okolností prerodil na veľmi dôležitého svetového bojovníka za ľudské práva. Navyše je i vcelku zdatný spisovateľ, takže jeho literárny debut, u nás už pred nejakým časom vydaný vo vydavateľstve Zelený kocúr v preklade Petra Macsovszkého, na konkrétnych prípadoch v plnej nahote odkrýva skrz-naskrz zločineckú podstatu ruského autoritárskeho režimu.

​Žiť medzi knihami

Recenzie

​Žiť medzi knihami

Knižnice sú pre mnohých fascinujúce miesta. Nielenže majú svojskú atmosféru, ale hlavne sú plné informácií, poznatkov a príbehov. Nehovoriac o tom, že viaceré, avšak najmä tie historické sú nesmiernou potechou aj pre oči. Len čo do nejakej vkročíte, ani čo by ste sa presunuli v čase do minulosti, keď sa ešte knihy viazali ručne do kože a čítať a kúpiť si ich mohli dovoliť len mnísi, učitelia či majetní vzdelaní ľudia.

Vysněná smrt: netradiční finská fantastika

Recenzie

Vysněná smrt: netradiční finská fantastika

Severská literatura bude pro mnohé čtenáře synonymem pro velmi drsné kriminálky, případně horor. Takže když už k nám prorazí něco z fantastiky, v tomto případě finské, je to minimálně šance podívat se, jak se píše „jinde“. A v případě Vysněné smrti by se dalo lakonicky prohlásit, že „jinde to píšou úplně jinak“ – a to v nejlepším smyslu toho prohlášení! Víc v recenzi Martina Bečváře ze serveru fantasyplanet.cz