Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Otrokárstvo je najčernejšou machuľou moderných dejín

Legendárny príbeh otroka na úteku aj po viac ako 150 rokoch ukazuje zložitosť úsilia o slobodný život aj to, ako bez hanby vedia jedni ľudia pripraviť o slobodu druhých.

Aktivista, ktorý spoznal cenu slobody

Douglass sa narodil v roku 1818. Jeho matka bola otrokyňou a otcom mal byť jej pán. V čase otrokárstva na americkom Juhu to nebolo nič zvláštne – otrokyne boli „používané“ viacnásobným spôsobom, jedným odpornejším od druhého.

Mladý otrok prežil rozličných pánov. Ako dvadsaťročnému sa mu pomocou triku s použitím dokladov čierneho námorníka podarilo ujsť na slobodu. Zmenil si meno a v New Yorku ho s jeho milovanou zosobášil iný otrok na úteku – presbyteriánsky kňaz James W. C. Pennington.

Z bývalého otroka sa stal angažovaný aktivista. Prihováral sa na protiotrokárskych zhromaždeniach, kde odvážne predstavil svoj vlastný osud. Prvé vydanie Rozprávania o živote vyšlo pod záštitou organizácie Anti-Slavery v Bostone a pôvodný päťtisícový náklad sa vypredal v priebehu niekoľkých týždňov. Po Lincolnovom Vyhlásení o oslobodení otrokov sa Douglass stal náborovým pracovníkom pre prvý černošský oddiel.

V závere života Douglass zažil rozmanité podoby nepochopenia a útokov. V jeho dome vypukol požiar a manželstvo s beloškou Helen Pittsovou vyvolalo negatívne reakcie rodiny i verejnosti. Jeho testamentom je Poučenie z našej doby, prejav prednesený tesne pred jeho smrťou v episkopálnom kostole vo Washingtone.

Sloboda nie je nikdy hotová vec

Douglass prežil odvážny život. Sám viacnásobne zistil, že sloboda je riziko a zodpovednosť, výzva, bremeno aj základný predpoklad životného šťastia.

Jeho spolubojovník William Lloyd Garrison v predslove k prvému vydaniu Rozprávania sugestívnym spôsobom vyjadril princípy, ktoré sú univerzálne.

„Čitateľ. Stojíš na strane obchodníkov alebo súcítiš s ich ubitými obeťami? Ak s prvými, si nepriateľ Boha i človeka. Ak s druhými, čo si pripravený v ich mene vykonať a riskovať? Maj vieru, maj odvahu, nevzdávaj sa pri snahe pretrhnúť každé oko reťaze, aby sa utláčaní dostali na slobodu!“

Rozprávanie o živote v otroctve je realistické i kruté. Majitelia otrokov boli často pragmatici. Vedeli, že potrebujú otrokov silných, a tak nešetrili na ich strave. Nechceli riskovať ich nespokojnosť. Napriek tomu však nezriedka stratili nervy a boli schopní otroka zabiť. Nebol to ten najlepší nápad, šlo predsa o znehodnotenie majetku…

Páni boli predvídateľní surovci alebo vyznávači rafinovanej krutosti, pyšní, ambiciózni, vytrvalí a neoblomní. Douglass natrafil aj na paniu, ktorá sa na začiatku ukázala ako nežná žena s dobrým srdcom. „Jej srdce malo zostať vľúdne iba na krátky čas. Dostala do rúk smrteľný jed nezodpovednej moci a ten čoskoro prejavil pekelné účinky.“

Najzákernejšou formou pokrytectva bola zbožnosť južanských otrokárov a ich falošné vlastenectvo. Počas Douglassovej angažovanosti proti otrokárstvu náboženský týždenník Olive Branch dokonca napísal, že ako zradca by mal byť obesený.

Tu je Douglassovo Rozprávanie stále dôležité. Sloboda nie je nikdy hotová vec. Deje sa navzdory novým a novým rizikám. Priatelia slobody nesmú zaspať v letargii. Naopak – sú nútení zostať ostražití, pretože keď sa o slobode najviac a krásne reční, vtedy je najslabšia a je potrebné znovu zabojovať.


Rozprávanie o živote Fredericka Douglassa

Prekladač: Michal Chudý

Brak, 2025

Zobraziť diskusiu (0)

Rozprávanie o živote Fredericka Douglassa

Rozprávanie o živote Fredericka Douglassa

Douglass Frederick

"Ach, kiežby som i ja mohol ísť! Kiežby som vedel plávať! Kiežby som vedel lietať! Ach, prečo som sa narodil ako človek, z ktorého treba urobiť zviera!” Rozprávanie o živote Fredericka Douglassa je citlivou výpoveďou významného intelektuála a bojovníka za ľudské práva o hrôzach, ktoré prežívali otroci na americkom Juhu. Ide o jeden zo zásadných textov žánru tzv. rozprávaní otrokov na úteku, z ktorých žiadne doteraz nevyšlo v slovenskom preklade.

Kúpiť za 13,11 €

Podobný obsah

Búrlivé výšiny

Recenzie

Búrlivé výšiny

Je to už nejaký rok, čo som si práve cez letné horúčavy zvykol siahať po klasike. Klasické texty obsahujú ohromné spektrum nálad, pričom často prevládajú tie vyslovene mrazivé, čo je v danom období viac než vítané. A vlastne aj bez toho môžeme byť. Jednoducho povedané, čitateľ poctivo vychovaný na „starom dobrom“, sa k osvedčenému tak či tak rád vracia so železnou pravidelnosťou, prípadne si (áno, aj také sa našťastie stáva) rád vyplní chýbajúce položky v zbierke. I z tohto dôvodu tentoraz padol výber na notoricky známe Búrlivé výšiny od Emily Brontë, ktoré v preklade od Magdy Žáryovej už viackrát vyšli (napríklad) v Slovarte.

Nekompromisný príbeh z Nigérie

Recenzie

Nekompromisný príbeh z Nigérie

Román je Nigériou v kocke. Alebo ešte lepšie – v kruhu, v ktorom sú cyklicky prítomné príbehy chudoby a bohatstva, násilia a bezmocnosti, moci a jej zneužívania.

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Recenzie

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Dmitry Glukhovsky, autor svetoznámej dystopickej trilógie Metro, patrí spolu so Sorokinom, Zygarom a Ulickou medzi najvýznamnejších ruských spisovateľov disidentov. Glukhovsky ovláda šesť svetových jazykov, z Ruska definitívne odišiel tesne pred ruskou inváziou a doteraz sa tam nevrátil, okrem iného aj preto, že je naňho vydaný ruský zatykač za hanobenie ruskej armády. Ak by sa vrátil, jeho kroky by putovali ihneď do ruského väzenia. Vo vydavateľstve Universum pred krátkym časom vyšla kniha My – Deník pádu, ktorá je antológiou autorových chronologicky usporiadaných článkov pre svetové médiá, ktoré napísal v rokoch 2012 – 2023. Prečo čítať ďalšieho ruského disidenta a jeho pohľad na to, čo sa to vlastne stalo? Nestačí nám Zygar, Kosťučenko a množstvo ďalších? Áno aj nie.