Retrotópia
Akú minulosť sme po sebe nechali pre mladé generácie a aká budúcnosť ich čaká, ak sloboda je v súčasnosti základným predpokladom všetkého? Takto by sa azda dal zhrnúť myšlienkový obsah knihy Retrotópia od Zygmunta Baumana do jednej vety. Zároveň je to posledný knižný odkaz mysliteľa, ktorý žil značnú časť života v dvadsiatom aj dvadsiatom prvom storočí. Porovnáva riziká oboch storočí.
Utópia v spoločenskej nostalgii
V názve Retrotópia je zašifrovaný slovný odkaz – utópia. Neistota zajtrajškov magnetickou silou láka k akejsi nostalgii za minulosťou. Paradoxne, vracia sa k nej aj časť spoločnosti, ktorá s ňou má nanajvýš literárnu skúsenosť. Obohatení o bezprostredný kontakt s polarizovaným svetom sa môžeme k optike nazerania na prítomnosť cez učebnice dejepisu zodpovedne prihlásiť, ale problémom zostáva, že časť spoločnosti vníma históriu selektívne a prispôsobuje si ju na vlastný obraz. Pokrivená predstava o minulosti niektorej časti populácie slúži na chybnú, ale zjednodušenú interpretáciu súčasnosti s ilúziou, že dokáže pomenovať, ako dnešný svet funguje.
Zygmunt Bauman v Retrotópii kriticky poukazuje na problém, ak si tento myšlienkový model neosvojujú len jednotlivci, ale aj politické špičky a celé štáty. Túžba po individualite, nacionalizme či hrdosti k vlastnému národu môže slúžiť aj autoritárskym alebo nebezpečným expanzívnym vládam. „Právo stanoviť hranice (a ak treba, ľubovoľne ich zrevidovať) medzi zákonným a nezákonným, dovoleným a zakázaným, legálnym a trestným, tolerovaným a netolerovateľným donucovaním je to hlavné, o čo ide v mocenských bojoch. Vlastníctvo takéhoto práva je koniec koncov určujúcim atribútom moci – zatiaľ čo schopnosť využívať toto právo a urobiť ho záväzným právom pre druhých je určujúcim rysom nadvlády.“ (s. 23)
Dobre už bolo?
Sociologické aspekty dnešného sveta opisuje Zygmunt Bauman v štyroch podnetných kapitolách – Návrat k Hobbesovi? Späť ku kmeňom, Späť k nerovnosti, Späť do lona. Spoločným menovateľom je perspektíva človeka v kontexte moderných politických dejín. Túžba po sprehľadnení v rýchlej dobe môže zvádzať na scestie, kde si budeme zjednodušovať spoločenské mechanizmy ovplyvňujúce svetové dianie. Môže to viesť k technologickej skepse, volaniu po poriadku v národnej celistvosti s jasne vymedzenými mantinelmi, môže to rehabilitovať staré a nebezpečné myšlienky (stačí sa pozrieť na súčasný volebný kurz, zatiaľ predovšetkým v Európe). Zygmunt Bauman zdanlivo ponúka sprehľadnenie na tejto ceste. V skutočnosti však zostáva v mnohých otázkach s bezradným čitateľom.
„Neexistujú nijaké skratky vedúce k rýchlemu, šikovnému a ľahkému zahataniu prúdov tečúcich „späť k“ – či už k Hobbesovi, ku kmeňom, k nerovnosti alebo do lona. Opakujem: bude asi bezpríkladne náročné, ťažké a nepríjemné odhaliť a dokončiť súčasnú úlohu – pozdvihnúť ľudskú integráciu na úroveň celého ľudstva. Musíme sa pripraviť na dlhé obdobie, ktoré sa bude vyznačovať väčším množstvom otázok a odpovedí, a problémov, ako ich riešení, ako aj na to, že budeme konať v tieni jemne vyvážených šancí na úspech aj porážku. V tomto jedinom prípade – na rozdiel od prípadov, ktorým ho zvyčajne pripisovala Margaret Thatcherová – však bude výrok „Niet inej alternatívy“ platiť bez možnosti odvolania. Viac než kedykoľvek inokedy sa my – ľudia, obyvatelia Zeme – ocitáme v situácii buď – alebo: buď spojíme sily, alebo skončíme v spoločnom hrobe.“ (s. 155)
Zygmunt Bauman: Retrotópia
Preklad: Dezider Kamhal
Artforum, 2017