Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Shortlist Anasoft litera

O dva týždne sa dozvieme, kto napísal najlepšiu knihu minulého roka, no už teraz sa výber zúžil z desať na päť kníh vďaka novému systému. Podobný systém výberu má aj britská Man Booker prize či poľská Niké. Do finále slovenskej ceny Anasoft litera teda postupujú tri autorky a dvaja autori.

  • Etela Farkašová: Scenár, Vyd. Spolku slovenských spisovateľov, 2017
  • Daniel Majling: Ruzká klazika, BRAK, 2017
  • Mária Modrovich: Flešbek, Drewo a srd / VLNA, 2017
  • Vanda Rozenbergová: Muž z jamy a deti z lásky, Vydavateľstvo SLOVART, 2017
  • Pavel Vilikovský: Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa, Vydavateľstvo SLOVART, 2017

Simona Fochlerová, ktorá v prebrala organizáciu tohoto ročníka, si od tejto zmeny sľubuje konkrétnejšie predstavenie a reflektovanie stavu hodnotej súčasnej slovenskej pôvodnej prozaickej literatúry:

Na základe spätnej väzby viacerých členov porôt v posledných ročníkoch sme začali hľadať model, ktorý by najlepšie zodpovedal hodnotovo premenlivej a z roka na rok hustnúcej literárnej produkcii. Rozhodli sme sa pridať ešte jeden krok v hodnotení porotou, a tak poukázať aj na umelecko-hodnotové rozdiely v samotnej desiatke.

Pričom premenlivá kvalita a umelecko - hodnotové rozdiely v samotnej desiatke sa naplno ukázali minulý rok, kedy veľké diskusie vyvolala najmä kniha Trhlina.

Odborná porota sa každý rok mení, v tomto roku je v zložení: literárny vedec Zoltán Rédey, prekladateľka, redaktorka a riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová, jazykovedkyňa a prekladateľka Lucia Molnár Satinská, literárny kritik a redaktor Derek Rebro, literárny kritik, publicista a prekladateľ Patrik Oriešek.

Novinkou je aj hmotná cena, ktorú autor najlepšej knihy dostane k finančnej odmene - betónová zarážka na knihy so vsadenými kryštálmi.


Spracované na základe tlačovej správy Anasoft litera.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Anasoft litera 2021: Finálová desiatka

Správy

Anasoft litera 2021: Finálová desiatka

7 žien, 3 muži, 2 debuty, 10 kníh. Odborná porota literárnej ceny vyhlásila vo vysielaní Rádia Devín desiatku Anasoft litera 2021. Okrem diel etablovaných spisovateliek a spisovateľov sú medzi nimi aj dva debuty. Zo 165 hodnotených kníh vybrala tieto tituly v abecednom poradí podľa priezviska ich autorov:

Cenu Anasoft litera 2020 získala Alena Sabuchová a jej román Šeptuchy

Cenu Anasoft litera 2020 získala Alena Sabuchová a jej román Šeptuchy

V utorok 29. septembra 2020 sme sa dozvedeli meno laureátky 15. ročníka najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Získala ju Alena Sabuchová za román Šeptuchy z vydavateľstva Artforum.

​Pätnásty ročník ceny Anasoft litera prináša pestrú zmes desiatky najlepších kníh

​Pätnásty ročník ceny Anasoft litera prináša pestrú zmes desiatky najlepších kníh

BRATISLAVA – V stredu 12. februára 2020 odborná porota literárnej ceny Anasoft litera vyhlásila tohtoročnú desiatku. Štyria autori a štyri autorky už v tejto prestížnej literárnej cene nominovaní boli. Jedna kniha je prozaickým debutom.