Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Shortlist Anasoft litera

O dva týždne sa dozvieme, kto napísal najlepšiu knihu minulého roka, no už teraz sa výber zúžil z desať na päť kníh vďaka novému systému. Podobný systém výberu má aj britská Man Booker prize či poľská Niké. Do finále slovenskej ceny Anasoft litera teda postupujú tri autorky a dvaja autori.

  • Etela Farkašová: Scenár, Vyd. Spolku slovenských spisovateľov, 2017
  • Daniel Majling: Ruzká klazika, BRAK, 2017
  • Mária Modrovich: Flešbek, Drewo a srd / VLNA, 2017
  • Vanda Rozenbergová: Muž z jamy a deti z lásky, Vydavateľstvo SLOVART, 2017
  • Pavel Vilikovský: Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa, Vydavateľstvo SLOVART, 2017

Simona Fochlerová, ktorá v prebrala organizáciu tohoto ročníka, si od tejto zmeny sľubuje konkrétnejšie predstavenie a reflektovanie stavu hodnotej súčasnej slovenskej pôvodnej prozaickej literatúry:

Na základe spätnej väzby viacerých členov porôt v posledných ročníkoch sme začali hľadať model, ktorý by najlepšie zodpovedal hodnotovo premenlivej a z roka na rok hustnúcej literárnej produkcii. Rozhodli sme sa pridať ešte jeden krok v hodnotení porotou, a tak poukázať aj na umelecko-hodnotové rozdiely v samotnej desiatke.

Pričom premenlivá kvalita a umelecko - hodnotové rozdiely v samotnej desiatke sa naplno ukázali minulý rok, kedy veľké diskusie vyvolala najmä kniha Trhlina.

Odborná porota sa každý rok mení, v tomto roku je v zložení: literárny vedec Zoltán Rédey, prekladateľka, redaktorka a riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová, jazykovedkyňa a prekladateľka Lucia Molnár Satinská, literárny kritik a redaktor Derek Rebro, literárny kritik, publicista a prekladateľ Patrik Oriešek.

Novinkou je aj hmotná cena, ktorú autor najlepšej knihy dostane k finančnej odmene - betónová zarážka na knihy so vsadenými kryštálmi.


Spracované na základe tlačovej správy Anasoft litera.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Víťazom Anasoft litera 2021 je Barbora Hrínová

Správy

Víťazom Anasoft litera 2021 je Barbora Hrínová

V priestoroch Novej Cvernovky bol dnes, 12. 10. 2021 o 19.00, vyhlásený víťaz najlepšej knihy za rok 2020. Víťaznou knihou sa stali Jednorožce od Barbory Hrínovej. Je to už 16. laureátka ocenenia.

Anasoft litera 2021: Finálová desiatka

Správy

Anasoft litera 2021: Finálová desiatka

7 žien, 3 muži, 2 debuty, 10 kníh. Odborná porota literárnej ceny vyhlásila vo vysielaní Rádia Devín desiatku Anasoft litera 2021. Okrem diel etablovaných spisovateliek a spisovateľov sú medzi nimi aj dva debuty. Zo 165 hodnotených kníh vybrala tieto tituly v abecednom poradí podľa priezviska ich autorov:

Cenu Anasoft litera 2020 získala Alena Sabuchová a jej román Šeptuchy

Cenu Anasoft litera 2020 získala Alena Sabuchová a jej román Šeptuchy

V utorok 29. septembra 2020 sme sa dozvedeli meno laureátky 15. ročníka najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Získala ju Alena Sabuchová za román Šeptuchy z vydavateľstva Artforum.