Som Richard Stanke
V občianskej spoločnosti na Slovensku vždy zaznieval silný hlas z hereckej komunity. Zlomové udalosti si vyžadovali zapojenie čo najväčšieho počtu ľudí a bude to tak opäť. Je preto zaujímavé zistiť, čo si o svojom pôsobení myslia zúčastnení aktéri, o to viac, ak ide o ľudí s určitou prestížou v kultúre. Richard Stanke je v tomto zmysle dôležitá postava, o čom svedčí aj fakt, že je nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy. Rozhovory s Richardom Stankem viedol Ján Štrasser a je to pozoruhodné čítanie na dotvorenie ďalšej časti obrazu o slovenskej kultúre.
Čítajte čo najskôr
Publikačné a tvorivé aktivity Jána Štrassera sú rôznorodé a invenčné. Za posledné roky sme si mohli prečítať pomerne dosť rozhovorov, ktoré viedol s významnými osobnosťami a dokonca aj sám so sebou. Znovu a znovu dokazuje, do akej hĺbky sa vie pripraviť bez ohľadu na profesiu respondenta a ako vycibrene dokáže klásť otázky, pričom nechýba ani irónia až sarkazmus. Posledný príspevok je kniha s názvom Som Richard Stanke, v ktorej môžeme spoznať nielen herecké osudy tohto herca, ale aj veľmi otvorene vyrozprávané viaceré životné okolnosti a názory na vyslovene aktuálne dianie. Čítať túto knihu v súčasnosti je naozaj užitočné, viaceré udalosti totiž ešte stále rezonujú v spoločenskom diskurze a čitatelia budú veľmi dobre zorientovaní. Kým sa k tomu Richard Stanke dostane, rozpovie viacero príbehov zo svojej minulosti herca, nevyhýba sa ani podrobnostiam zo súkromia. Jedna z najsilnejších pasáží v knihe sú jeho slová o strate svojho partnera Aleša Votavu.
Jednotlivé rozhovory sú rozdelené do kapitol a väčšinou sledujú chronologický vývoj, od hereckých začiatkov až po takmer dnešné dni. Ján Štrasser svojimi otázkami obratne manévruje, aby získal čo najpresnejšie odpovede, jeho respondent sa im nevyhýba, no rovnako šikovne vie používať slová, čo často znamená stručnosť a výstižnosť. Richard Stanke začínal hrať ako detský herec ešte na základnej škole a vo Virtuálnej databáze slovenského divadla sa nachádza pôsobivých 98 záznamov o jeho rolách od roku 1990. V knihe sú spomenuté tie, ku ktorým má herec výraznejší vzťah, no ani tých nie je málo. Navyše hrá aj vo viacerých seriáloch a pôsobí v dabingu. Dozvedáme sa tak mnoho okolností natáčania, zákulisných informácií, o ktorých by sme sa inak asi nedozvedeli a majú aj celkom dramatický charakter, ako príhoda z natáčania Alžbetinho dvora, kde musel zaskakovať kaskadér a následkom technického zlyhania skončil v nemocnici – Stanke odhadoval, že on sám by možno takéto zranenia ani neprežil.
Občiansky aktivista
„My tu nie sme preto, aby sme dávali druhú šancu tejto vláde. Svoj čas trestuhodne premrhali. My sme tu preto, že šancu na zmenu krajiny chceme dostať my, slušní občania tejto krajiny.“ Uvedený citát sa nachádza v knihe My sme tí, na ktorých sme čakali (Artforum, 2018, s. 83) a svedčí o tom, že Richard Stanke, rovnako ako mnoho ďalších predstaviteľov kultúry, neostal v kľúčových okamihoch po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nezainteresovaný, naopak, svojimi presne formulovanými stručnými vetami podporil zmenu v spoločnosti, ktorá vyzerala ako zmena paradigmy vývoja. Rovnako prehovoril aj na zhromaždení za mier na Ukrajine a v knihe má významný priestor práve myšlienka dôležitosti jasných postojov v témach, ktoré sa niekedy označujú aj ako civilizačné.
Jediná nevýhoda knihy je, že by mohla byť snáď aj dlhšia. Rozhodnutie autorov je potrebné rešpektovať, ale vzhľadom na to, že Richard Stanke nepôsobí na sociálnych médiách a o jeho názoroch sa nemáme možnosť len tak ľahko dozvedieť, určite by tu bol potenciál na ďalšie témy. Dobrý dojem však určite robí množstvo sprievodných fotografií, väčšinou z divadelných predstavení, ale aj zo súkromia a z verejného života. Pre priaznivcov slovenskej kultúry a špeciálne divadelného a filmového umenia je táto kniha skutočne inšpiratívnym čítaním, je však potrebné zdôrazniť, že v nemalej miere sa o to pričinil svojimi otázkami sám Ján Štrasser.
Ján Štrasser: Som Richard Stanke
N Press, 2023
192 strán