Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

To najlepšie naživo v Trnave

To najlepšie zo súčasnej slovenskej literatúry môžete zažiť naživo v Trnave počas festivalu Ypsalon (23.11. - 26.11). čakajú vás debaty, čítania, program pre deti, koncert, prednáška aj výstava, nováčikovia aj legendy: Samko Tále, Modré hory, Andrej Kolenčík, Michal Tallo, Michal Hvorecký, Saša Salmela či sprostredkovane a fundovane aj Miroslav Válek

Ako literárni hostia sa počas prvého dňa predstavia autori Maroš Krajňak, ktorý tematicky čerpá z histórie či Michal Hvorecký, autor inšpirujúci sa politológiou, marketingom či sociológiou. Štvrtkový večer bude zakončený rozhovorom dvoch autorov detektívnych príbehov Kataríny Holetzovej a Františka Kozmona.

V ďalších dňoch festivalu nás svojou návštevou poctia viacerí významní autori, ktorí sa dostali do finálovej desiatky najznámejšej slovenskej literárnej súťaže Anasoft litera 2017. Pozvanie na festival prijali Ivana Gibová, Denisa Fulmeková a Silvester Lavrík.

Okrem uvedených hostí budete mať možnosť osobne stretnúť Mareka Vadasa, ktorý sa inšpiruje exotickým prostredím Afriky, či slovenskú autorku dlhoročne pôsobiacu vo Fínsku, Alexandru Salmelu.

Každoročne okrem spisovateľov, festival prináša aj diskusie so slovenskými vydavateľstvami. Tento rok sa prídu svoje pôsobenie na slovenskom knižnom trhu predstaviť zástupcovia Artis Omnis a BRAK.

Básnici aj nedeľný program pre rodiny

Výnimočnou súčasťou festivalu bude aj piatková prednáška Petra Tollaroviča, ktorý sa dlhodobo venuje tvorbe trnavského básnika Miroslava Válka. K deväťdesiatemu výročiu básnikovho narodenia bude pripravená malá výstava pozostávajúca z ukážok raných Válkových básní, ktorá bude prístupná počas celého festivalu v priestoroch kaviarne Thalmeiner. V zastúpení poézie sa tiež predstaví dvojica mladých básnikov, a to Erik Šimčík a Michal Tallo.

Podujatie bude uzatvárať zaujímavý nedeľný program určený pre najmenších. Z jednej zo svojich kníh pre deti divákom prečíta spisovateľka Alexandra Salmela a po nej bude nasledovať divadelné prestavenie Ivan a mačky Divadla Spozavoza, ktoré vzniklo na motívy knihy J. Blažkovej. Súčasťou nedeľného špeciálneho programu bude aj predajná výstava tých najkrajších a najlepších detských kníh vydaných v slovenskom jazyku.

Sprievodné podujatia

Predzvesťou 3. ročníka festivalu YPSALON bude vernisáž výstavy ilustrácií Andreja Kolenčíka s názvom Ilustrovaná ústava, ktorá sa bude konať v Kníhkupectve AF na Štefánikovej ulici 5. Diváci ju môžu navštíviť už od 14. novembra.

Medzi ďalšími sprievodnými podujatiami návštevníci nájdu koncert kapely Modré hory v piatok 24. novembra a v nedeľu 26. novembra komediálnu monodrámu Samko Tále. Predstavenie o tom, čo všetko nenávidíme, je dramatizáciou slávnej slovenskej novely spisovateľky Daniely Kapitáňovej. Koncert aj divadelné predstavenie sa uskutočnia v podniku Zelený kríček na Štefánikovej 24.


LITERÁRNY PROGRAM FESTIVALU

Kaviareň Thalmeiner

Štvrtok - 23. november:

18:00 - Diskusia s vydavateľmi Brak a Artis Omnis

19:00 - Maroš Krajňak

20:00 - Michal Hvorecký

21:00 - Katarína Holetzová a František Kozmon

Piatok - 24. november:

18:00 - Prednáška Petra Tollaroviča o Miroslavovi Válkovi

19:00 - Ivana Gibová

20:00 - Marek Vadas

21:00 – čítačka Bene a Lyrik

22:00 - koncert Modré Hory

Sobota - 25. november:

18:00 – básnici Erik Šimčík, Viktor Suchý a Michal Tallo

19:00 - Denisa Fulmeková

20:00 - Alexandra Salmela

21:00 - Silvester Lavrík

Nedeľa - 26. november:
15:00 - Alexandra Salmela: čítanie z knihy Žirafia mama a iné príšerky

16:00 - Divadlo Spozavoza: Ivan a mačky

19:00 – Pavol Seriš: Samko Tále

SPRIEVODNÝ PROGRAM FESTIVALU

utorok 14. november, 19:00, Kníhkupectvo AF: vernisáž výstavy Ilustrovaná ústava

piatok 24. november, 22:00, Zelený kríček: koncert Modré hory

nedeľa 26. november, 19:00, Zelený kríček: Pavol Seriš: Samko Tále

Fanúšikom kvalitných kníh, literatúry a slovenských spisovateľov ani tento rok nebude chýbať festivalové kníhkupectvo, kde budú k dispozícii knihy všetkých predstavených autorov. Predpredaj permanentiek na literárny program v hodnote 6 € prebieha v Kníhkupectve AF na Štefánikovej 5. Okrem tých si návštevníci môžu každý deň festivalu zakúpiť aj jednodňové vstupy, a to od štvrtka do soboty v hodnote 3 € a v nedeľu na rodinný program v hodnote 2 €.

Vstupenky v hodnote 5 € na koncert a divadelné predstavenie budú v predaji pred začiatkom podujatí, držitelia permanentky si ich môžu zakúpiť za zvýhodnenú cenu 2 € počas konania festivalu.

Podujatie z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Festival podporila Nadácia ZSE.

Organizátori za pomoc pri organizácii ďakujú partnerom Kníhkupectvu AF, Kaviarni Thalmeiner a Zelenému kríčku. Mediálnymi partnermi podujatia sú trnava-live.sk, Trnavský hlas, My Trnavské noviny, Trnavské rádio, Knižná revue a Medzi knihami.


Spracované za základe tlačovej správy

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Ján Púček - Med pamäti (Štyri naivné monológy)

Ján Púček - Med pamäti (Štyri naivné monológy)

Ján Púček, editor, básnik a scenárista sa dlhodobo venuje pamäti a rodinným históriám. Od svojho oceňovaného debutu Kameň na kameni napísal ďalšie novely a jeho záujem o dejiny nenápadných, na prvý pohľad jednoduchých ľudí pretrval. Pretože ako sám hovorí: " Som tým možno až trochu posadnutý, že sa na všetko pozerám cez minulý čas. Ale je to taká moja obava, že sa na všetko zabudne, že sa naša pamäť úplne vymaže." Prečítajte si ukážku z jeho najnovšej knihy Med pamäti.

Stredoeurópske fórum predstaví Ulickú, Krasteva, Schwarzenberga aj Sedláčka.

Správy

Stredoeurópske fórum predstaví Ulickú, Krasteva, Schwarzenberga aj Sedláčka.

Tradičné novembrové Stredoeurópske fórum je podujatím, o ktorom sa veľa nepíše, nehovorí a predsa sa na ňom stretnú najvýznamnejšie európske osobnosti literatúry, filozofie, či ekonomiky na debatných pódiách aj v hľadisku. Srdečne pozývame na toto výnimočné podujatie, ktoré sa tentokrát zameria na otázku - ako sa z dobrého človeka stane zlý?

Vidíme sa na Pohode?

Správy

Vidíme sa na Pohode?

Festival Pohoda je náš letný liebling. Mali sme to šťastie, že sme mohli zblízka pozorovať, ako sa z malého zablateného festivalu za dvadsať rokov stal jeden z najlepších európskych festivalov so silným medzinárodným line-upom na jednej strane a s drobnými radosťami a pozornosťami voči návštevníkom aj účinkujúcim na strane druhej. Aj tento rok okrem hudby ponúka aj divadlo, debaty, premietania, detský program a veľa literatúry. A čo z literárneho programu odporúča redakcia medziknihami?